Kredyt hipoteczny a zmiana miejsca pracy – co warto wiedzieć w tej kwestii?

Kredyt hipoteczny a zmiana miejsca pracy – co warto wiedzieć w tej kwestii?

Kredyty hipoteczne pozwalają nabyć własną nieruchomość, co jest marzeniem wielu osób. Niekiedy zdarza się, że podczas zaciągania kredytu dochodzi do zmiany pracy danej osoby. Co warto wiedzieć w takiej sytuacji? O czym pamiętać?

Kredyt hipoteczny

Otrzymanie kredytu hipotecznego jest głównie związane ze stabilnością i wysokością dochodów. Banki pozytywnie patrzą na umowę o pracy i dosyć długi staż pracy w jednej firmie. Pamiętajmy o tym, że okres zatrudnienia ma wpływ na naszą zdolność kredytową. Faktem jest, że o naszej zdolności decyduje w dużej mierze wysokość dochodów. Jak widzimy, banki preferują umowy na czas nieokreślony. W efekcie widzą, że jesteśmy cenieni w firmie i nasza pozycja jest stabilna. Jednakże nawet osoby zatrudnione na podstawę umowy o dzieło lub zlecenie mogą ubiegać się o kredyt. Co ciekawe, nie każdy bank udziela kredytu takim osobom. 

Zmiana pracy podczas wnioskowania o kredyt

Zmiana pracy podczas starania się o kredyt hipoteczny raczej nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy uzyskać taki kredyt, musimy dostarczyć zaświadczenie o dochodach z ostatnich trzech miesięcy. W sytuacji, gdy zmieniamy pracę, jest to niemożliwe. Nic więc dziwnego, że ten fakt może negatywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową. Musimy liczyć się z tym, że bank odrzuci nasz wniosek. Trzeba wiedzieć, że lepiej jest nie składać wniosku także w okresie wypowiedzenia, nawet gdy zamierzamy podjąć pracę w innym zakładzie. Odpowiedź instytucji finansowej również będzie negatywna. Istotne jest to, że zmiana pracy przekłada się na wydłużenie procesu przyznawania kredytu. Wiąże się bowiem z koniecznością dostarczenia dokumentacji od nowego pracodawcy. 

Zmiana pracy w trakcie trwania umowy kredytowej

Z pewnością w trakcie trwania umowy z bankiem dojdzie do zmiany miejsca zatrudnienia. Kredyty hipoteczne są udzielane zazwyczaj na 25-30 lat. To sprawia, że zmiana pracy w trakcie trwania umowy jest bardzo często. Młode osoby są mobilne zawodowo i często zmieniają pracę nawet co 3-4 lata. 

Warto wiedzieć, że taka sytuacja nie ma znaczenia dla banku. Warunkiem jest to, abyśmy terminowo spłacali zobowiązanie. Kłopoty pojawiają się wtedy, gdy nie będziemy płacić rat w terminie. Bank może nas zapytać o powód takiego stanu rzeczy i w efekcie dowie się o pogorszeniu warunków finansowych. Nie bez znaczenia jest to, że kredytodawca nie ma możliwości zabronienia nam zmiany miejsca pracy. Jeśli spłacamy raty w terminie, bez wątpienia bank nie będzie ingerował w zmiany w naszym życiu. Okazuje się jednak, że niektóre banku wymagają o kredytobiorców informacji o zmianie pracy. W tej sytuacji warto poinformować placówkę, że pracujemy w innej firmie. 

 

Dodaj komentarz