Elementarne zasady holowania

Elementarne zasady holowania

Powodów, z których konieczne będzie holowanie pojazdu może być mnóstwo: wypadek, awaria, przebita opona i brak zapasowej, kolizja, stłuczka. Tak czy inaczej, wielu kierowców, nawet tych z dużym stażem, podchodzi do tej czynności bardzo liberalnie. Robi to, co uważa i nie przejmuje się przy tym żadnymi zasadami czy regulacjami odnośnie tej czynności. Jest to duży błąd, ponieważ nieprawidłowe holowanie może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji. W wielu przypadkach może okazać się, że pomoc drogowa 24h Słubice byłaby lepszym wyborem niż samodzielne holowanie na lince holowniczej. Wobec tego jakie są podstawowe zasady bezpiecznego holowania?

Oba pojazdy muszą być w odpowiednim stanie technicznym

Mogłoby się wydawać niektórym, że ważne jest, aby to pojazd holujący był sprawny, a ten holowany może być już całkowicie zdezelowany. Jest to oczywiście mylne i bardzo groźne przekonanie. Prawo wyraźnie wskazuje, że oba z tych pojazdów powinny mieć sprawne takie elementy jak układ hamulcowy i kierowniczy oraz oświetlenie. W innym wypadku niezbędna będzie pomoc drogowa 24h/7 Słubice, która na lawecie może przewieźć pojazd w każdym stanie.

Pojazd holowany i linkę holowniczą trzeba oznaczyć

Jest to krok, który bardzo wielu kierowców omija, co może skończyć się mandatem i potencjalnym stworzeniem zagrożenia na drodze. Warto więc pamiętać, aby w razie holowania z tyłu pojazdu holowanego umieścić po lewej stronie trójkąt ostrzegawczy. Ponadto linka holownicza, o ile nie jest w biało czerwone pasy, musi zostać oznaczona czerwoną lub żółtą chorągiewką.

Prędkość podczas holowania

Ta zasada jest bardzo istotna, ale niestety często nieprzestrzegana. 60 kilometrów na godzinę w terenie niezabudowanym i 30 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym – te ograniczania należy zapamiętać i się do nich stosować. Znaczne ich przekroczenie może nawet zakończyć się odebraniem kierującemu pojazd holujący prawo jazdy. W tym momencie warto wspomnieć, że za wyrządzone w czasie holowania szkody i złamane przepisy odpowiedzialność ponosi osoba, która kieruje właśnie pojazd holujący, a nie holowany. Jeśli więc nie czujemy się pewnie kierując nim, być może profesjonalne holowanie Słubice jest lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Jeśli będziemy przestrzegać tych podstawowych zasad holowania, w teorii powinniśmy być podczas tej czynności całkowicie bezpieczni. W praktyce jednak zawsze wiąże się to z pewnym ryzykiem, wobec czego holowanie Słubice wykonane przez firmę zajmującą się pomocą drogową jest zawsze godne rozważenia.

Artykuł powstał we współpracy z auto laweta Słubice https://www.laweta-slubice.com.pl/.

Dodaj komentarz