Budowa domu – o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem budowy?

Budowa domu – o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem budowy?

Budowanie domu to skomplikowany proces, który pochłania mnóstwo czasu i pieniędzy. Warto się do tego dobrze przygotować i jeszcze zanim zaczniesz pierwsze prace, musisz je dokładnie zaplanować. Zobacz, o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu i o czym bardzo często zapominają świeżo upieczeni inwestorzy.

Sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego

To właśnie od tego planu w bardzo dużej mierze zależy to, jak będzie wyglądał Twój dom. Projekt zagospodarowania przestrzennego może być mniej lub bardziej dokładny. W niektórych przypadkach zawiera on wytyczne nawet o ilości pięter i rodzaju dachu, jaki może wybrać inwestor. Takie narzucone z góry wytyczne pokierują Cię jaki plan budynku będzie najlepszy i jak powinna wyglądać nieruchomość po zakończeniu prac.

Stwórz kosztorys

Jeszcze przed zakupem działki warto wykonać wyliczenia i obliczyć ile jesteś w stanie wydać na całą inwestycję. Kosztorys jest niezbędny, jeśli chcesz panować nad swoim budżetem i znać skalę wydatków, które Cię czekają. Trzymając się planu wydatków, masz większą pewność, że zmieścisz się w budżecie niż gdybyś działał spontanicznie i nie zwracała uwagi na to, ile pieniędzy wydajesz na poszczególne rzeczy związane z budową.

Przygotuj się na śmieci

Prace budowlane generują kilogramy odpadów takich jak m.in. gruz. Warto się na to przygotować i wynająć kontener, do którego będziesz wyrzucał śmieci. Na czas budowy kontener może stać na Twojej posesji, a gdy się zapełni firma http://gruzout.pl/, przyjedzie po niego i zutylizuje odpady. Pamiętaj, że wyrzucanie gruzu i innych odpadów, które powstały podczas remontu do koszy na śmieci przeznaczonych do ogólnego użytku jest nielegalne. Takich śmieci należy pozbyć się w odpowiedni sposób, wywożąc w miejsce do tego przeznaczone. Jeśli nie chcesz zaprzątać sobie tym głowy, to wystarczy, że poprosisz o pomoc firmę, która podstawi kontener i będzie go regularnie opróżniała.

Wybierz kierownika budowy

Każda osoba, która chce zbudować dom, musi wynająć kierownika budowy – bez niego prace budowlane nie mają prawa ruszyć. Warto wybierać do tej roli zaufanych fachowców, którzy mają wszystkie niezbędne uprawnienia. Kierownikiem budowy nie może zostać pierwsza lepsza osoba, ponieważ to właśnie on będzie stale kontrolował postępy w budowie nieruchomości oraz czuwał nad bezpieczeństwem na budowie. Jeśli znasz kogoś, kto budował już dom, to zapytaj, czy może Ci polecić kierownika budowy, który dobrze wywiąże się ze swoich obowiązków. Osoby z polecenia najczęściej są godne zaufania, ponieważ wiemy, z kim będziemy mieli do czynienia.

Dodaj komentarz