Czy golf to sport dla każdego?

Czy golf to sport dla każdego?

Gra w golfa nie jest jeszcze w Polsce tak rozpowszechniona jak w Europie Zachodniej. Wiele osób uważa, że sport ten nie wymaga dużej aktywności fizycznej i jest bardziej rekreacją niż sportem. Golf zdobywa jednak coraz więcej zwolenników. Eksperci uważają, że przemysł golfowy w Polsce z każdym rokiem będzie nabierał rozpędu i golf może wkrótce stać się w Polsce tak popularny jak piłka nożna czy siatkówka. Czy golf jest sportem czy rozrywką? Możemy to ocenić na podstawie doświadczeń z golfem w krajach, w których ten rodzaj aktywności jest obecnie niezwykle popularny.

Golf w USA

Golf w USA to cały przemysł z rocznym obrotem 76 miliardów dolarów i 25,7 milionami graczy. 38% Amerykanów określa siebie jako fanów golfa. Debata o tym, czy golf jest sportem, trwa w internecie, w barach, w kabinach komentatorów sportowych, a nawet na polach golfowych.

Zwolennicy twierdzą, że golf spełnia definicję “sportu” zawartą w słowniku. Wymaga ona wysiłku fizycznego i koordynacji i jest uznawana przez producentów sportowych, związki sportowe, kibiców, media i innych. Sam fakt, że golf jest włączony do Igrzysk Olimpijskich od 2016 roku jest kolejnym dowodem na jego kwalifikację jako sportu.

Przeciwnicy twierdzą, że golf bardziej spełnia pojęcie “gry” niż “sportu”, nie wymaga dużej aktywności fizycznej, mogą w niego grać zawodowo osoby z nadwagą i kontuzjami. Przeciwnicy argumentują również, że golf – to gra lub rozrywka rekreacyjna, a 112-letnia nieobecność golfa w programie Igrzysk Olimpijskich po raz kolejny potwierdza, że golf – to nie sport.

Golf to sport: plusy i minusy

  1. Golf wpisuje się w definicję „sportu”, którą można znaleźć w wielu słownikach. Golf definiuje się jako „aktywność fizyczną, która jest wykonywana dla przyjemności”. Dictionary.com definiuje sport jako „aktywność sportową wymagającą umiejętności lub siły fizycznej, która często ma charakter konkurencyjny (siatkówka, wyścigi konne, tenis, golf, kręgle, zapasy, boks, polowanie, wędkarstwo itp.).
  2. Igrzyska Olimpijskie są ważnym wydarzeniem sportowym, a Międzynarodowy Komitet Olimpijski włącza golf (podobnie jak w latach 1900 i 1904) do programu igrzysk od 2016 roku.
  3. Na przykład w Stanach Zjednoczonych golf podlega wydziałom sportowym szkół wyższych i uniwersytetów, a także jest zarządzany przez National Student Athletic Association (NCAA). Niektóre szkoły oferują nawet specjalne stypendia golfowe.
  4. Profesjonalni golfiści są uważani przez wpływowe media za sportowców. Od 1931 r. Associated Press 24 razy nominowała Golfistkę Roku. Stanowi to 30% całkowitej liczby laureatów.

Jest wiele argumentów „za” i „przeciw”, ale fakt pozostaje faktem – golf zyskuje coraz większe zainteresowanie na całym świecie, ze względu na wyjątkowość swojego charakteru. Wprowadzenie do golfa to nie tylko pasja do nowego sportu – to wprowadzenie do określonej kultury, do nowego unikalnego światopoglądu.

Dodaj komentarz