Karta kredytowa – jak ją otrzymać i jak jej używać.

Karta kredytowa – jak ją otrzymać i jak jej używać.

Popularność kart kredytowych stale rośnie, ponieważ pozwalają na dokonywanie zakupów i płatności bez posiadania gotówki, a także na bezodsetkową, opóźnioną spłatę. Pozwalają również możliwość dokonywania płatności za granicą, a także zbieranie punktów lub korzystania z cashback’u przy zakupach.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa działa na zasadzie udzielenia przez bank lub inną instytucję finansową kredytu na określony czas i w określonej kwocie. Limit kredytowy, czyli maksymalna kwota, jaką można wykorzystać na karcie, jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta i w głównej mierze zależy od jego zdolności kredytowej.

Aby dokonać płatności kartą kredytową, należy posiadać kartę oraz potwierdzić transakcję kodem PIN lub podpisem na paragonie. Płatności kartą kredytową możliwe są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet.

W momencie dokonywania transakcji kwota jest pobierana z limitu kredytowego na karcie. Klient ma później do wyboru dwie możliwości spłaty zadłużenia:

  • Spłata całego zadłużenia w terminie wyznaczonym przez bank (zazwyczaj jest to okres od 30 do 52 dni).
  • Spłata tylko części zadłużenia (minimalna kwota określona przez bank) i odroczenie spłaty pozostałej części na kolejne miesiące, w takim przypadku klient będzie musiał płacić odsetki.

Klient jest zobowiązany do spłaty zadłużenia w terminie wyznaczonym przez bank, w przeciwnym razie mogą zostać naliczone koszty dodatkowe, takie jak opłaty za przekroczenie terminu spłaty, a także może to negatywnie wpłynąć na historię kredytową klienta.

Jak zdobyć kartę kredytową i jakie warunki trzeba spełnić?

Aby zdobyć kartę kredytową, najczęściej trzeba spełnić kilka podstawowych warunków:

  • Bycie pełnoletnim.
  • Posiadanie stałego dochodu (wymagane jest zazwyczaj przedstawienie zaświadczenia o zarobkach).
  • Brak negatywnej historii kredytowej (np. nieopłaconych zobowiązań).
  • Niektóre banki mogą wymagać również posiadania rachunku osobistego lub konta firmowego.

Aby dostać kartę kredytową, trzeba wypełnić wniosek, który dostępny jest zazwyczaj na stronie internetowej banku lub można go pobrać w oddziale banku. Wniosek trzeba później dostarczyć do banku z odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi spełnienie warunków.

Banki często oferują różne promocje dla nowych klientów, którzy zdecydują się na uruchomienie karty kredytowej. Mogą to być np. zniżki lub punkty cashback na określone produkty, lub usługi, darmowe korzystanie z karty przez określony czas, czy też dodatkowe punkty w programie lojalnościowym. Każdy bank współpracuje z wieloma różnymi podmiotami, w których możemy liczyć na różnego rodzaju profity w związku z posiadaniem karty kredytowej tego banku.

Dodaj komentarz