Kilka zdań o pielęgnacji skóry wrażliwej

Kilka zdań o pielęgnacji skóry wrażliwej

Jeśli Twoja skóra często jest przesuszona, w kontakcie z agresywnymi kosmetykami pojawiają się na jej powierzchni zaczerwienienia, najprawdopodobniej jesteś posiadaczem cery szczególnie wrażliwej. O taką skórę należy w odpowiedni sposób dbać, aby zawsze była w dobrej kondycji i prezentowała się nienagannie. Podrażnienia skóry mogą wynikać z kontaktu z zimnym powietrzem i wiatrem, czy nawet z kremem nawilżającym.

Skóra wrażliwa nie wynika często z uwarunkowań genetycznych. Jej powstanie jest wynikiem oddziaływania na skórę zanieczyszczeń powietrza. Dlatego bardzo często można usłyszeć opinię, że skóra wrażliwa jest zaliczana do dolegliwości cywilizacyjnych. Najwięcej osób posiadających skórę wrażliwą mieszka w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie na co dzień ma kontakt z wieloma zanieczyszczeniami, głównie z samochodów i zakładów przemysłowych. To one w konsekwencji zaburzają pracę naskórka. Inną kwestią jest niewłaściwa dieta. Ciągłe jedzenie w biegu śmieciowego jedzenia, czy sięganie po żywność skażoną hormonami i pestycydami, powodują, że wygląd skóry szybko się zmienia. Niewykluczone również, że skóra wrażliwa jest efektem dziedziczenia. Jeśli nasza mama miała taką skórę, wielce prawdopodobne jest, że i córka będzie zmagała się z tym problemem. Rzadziej skóra wrażliwa występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Przez nieprawidłową strukturę skóry wrażliwej, do jej wnętrza dostają się szkodliwe substancje z otoczenia. To one w konsekwencji wywołują stany zapalne skóry, przez co pojawiają się na jej powierzchni liczne zmiany – zaczerwienienia, miejsca przesuszone czy krostki.

Jeśli jesteśmy świadomi tego, że mamy skórę wrażliwą, powinniśmy wybierać do jej pielęgnacji kremy i toniki, które mają jak najmniej składników. Takie kosmetyki będą najbardziej bezpieczne. Najlepiej, aby nie zawierały one barwników i konserwantów. Dla osób ze skórą wrażliwą polecane są sprawdzone kosmetyki, z linii dermatologicznej, bezzapachowe, zbudowane na bazie naturalnych składników.

Dodaj komentarz