Komin systemowy a komin murowany – najważniejsze różnice

Komin systemowy a komin murowany – najważniejsze różnice

Jeśli chodzi o rodzaje kominów, to niewątpliwe komin systemowy coraz bardziej wypiera popularny niegdyś komin murowany. Nie każdy jednak w ogóle zdaje sobie sprawę, że są różne typy kominów, szczególnie, jeśli pierwszy raz buduje nieruchomość lub ostatni raz robił to kilkadziesiąt lat temu. W tym artykule wyjaśnimy więc szczegółowo, czym te dwa rodzaje kominów się różnią i dlaczego w ostatnich latach to kominy systemowe cieszą się większą popularnością. Zapraszamy!

Czym komin systemowy różni się od komina murowanego?

Kominy systemowe składają się z wielu części, które można łatwo i szybko ze sobą złożyć, kiedy już zostaną one dowiezione na miejsce, w którym komin ma być postawiony. Wraz z samą częścią wewnętrzną i zewnętrzną komina zazwyczaj w skład zestawu wchodzą także inne elementy, chociaż są też takie, które trzeba zakupić osobno, jednak w większości są one opcjonalne.

Komin murowany, jak sama nazwa wskazuje, jest tworzony od podstaw bezpośrednio w danym miejscu. Proces jego montażu jest dość mozolny, ponieważ komin po prostu układa się z cegieł. Wymaga to większej ilości czasu, a także umiejętności i doświadczenia. Takie kominy swego czasu były często spotykane, ale warto wskazać, że nie nadają się one do każdego rodzaju urządzeń grzewczych. Nie sprawdzą się na przykład w przypadku kotłów z podajnikiem, które w Polsce są coraz częściej spotykane.

Dlaczego kominy systemowe są lepsze niż murowane?

Jeśli zastanawiamy się nad tymi dwiema opcjami, to w większości przypadków lepszym rozwiązaniem będzie komin systemowy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jako, że jest to komin w stylu DIY, z jego samodzielnym złożeniem wiele rodzin może sobie poradzić, a jeśli wezwie do złożenia takiego komina fachowca, to nie powinno zająć mu to dużo czasu, w związku z czym nie będzie zazwyczaj drogą usługą.

Co więcej, jak już wspomniano, kominy murowane niekoniecznie będą nadawały się do wielu współczesnych systemów grzewczych, co sprawia, że w wielu przypadkach po prostu nie będzie można ich użyć dla dobra swojego komina. Tak więc zdecydowanie warto zastanowić się nad kominem systemowym, przy czym należy pamiętać, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić, jaka powinna być jego wysokość i inne parametry, tak, aby był kompatybilny z kotłem.

Jeśli sami nie jesteśmy w stanie dobrać właściwego komina i obawiamy się, że podejmiemy nieprawidłową decyzję, warto skontaktować się z ekspertem w tej dziedzinie lub z przedstawicielem producenta lub sklepu sprzedającego wysokiej jakości kominy.

Dodaj komentarz