Baton białkowy – sprzymierzeniec w diecie

Baton białkowy – sprzymierzeniec w diecie

Batony białkowe to szybka, sycąca i poręczna przekąska wzbogacona sporą ilością łatwo przyswajalnego białka, która największą popularność zyskała wśród pasjonatów aktywności fizycznej oraz osób stosujących dietę redukcyjną. W skład pożywnych produktów wchodzą nie tylko proteiny, ale i cenne składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Batony białkowe odżywiają, dostarczają energii i przyspieszają regenerację organizmu po wysiłku fizycznym, dzięki temu stanowią stały element menu fitnessek, osób uprawiających sporty wytrzymałościowe i osób intensywnie trenujących. Ze względu na sporą zawartość białka niezbędnego do przyrostu masy ciała, po ten rodzaj słodyczy sięgają również miłośnicy sportów siłowych.

Ponieważ batony białkowe zawierają liczne składniki odżywcze i nie potęgują głodu, osoby na dietach odchudzających stosują batony białkowe jako zamiennik pełnowartościowego posiłku. W opinii zwolenników tego typu kuracji, białko stymuluje przemianę materii, dzięki czemu następuje widoczna redukcja masy ciała. Upraszczając, szybko pozbywamy się nadprogramowych kilogramów. Ale…uwaga! Wprowadzanie do organizmu zwiększonych ilości białka, negatywnie wpływa na pracę nerek i wątroby, ponadto powoduje zakwaszenie organizmu.

Batony białkowe posiadają wiele zalet, m.in. zawierają wysokoskoncentrowane składniki odżywcze, są wolne od niezdrowych cukrów i tłuszczów, poprawiają samopoczucie, sycą, nie tuczą i dodają energii. Z tego powodu produkty proteinowe zyskały opinię suplementu polecanego dla sportowców, osób walczących o wymarzoną sylwetkę, i dla tych, którzy żyjąc na wysokich obrotach nie zawsze mają czas na to, by zjeść tradycyjny posiłek. Należy jednak pamiętać, że zdrowa dieta powinna być różnorodna, dlatego jej głównym składnikiem (na dłuższą metę), nie mogą być batony białkowe.

Wybór smacznych przekąsek jest spory. Czym kierować się podczas zakupów? Składem. Jeśli na liście składników znajduje się syrop glukozowo-fruktozowy oraz związki trudne do wymówienia bez zająknięcia, należy zastanowić się, czy, aby pasują one do tego rodzaju produktów.

Sposób użycia
Chociaż batony białkowe są bardzo smaczne, nie powinny one zastępować tradycyjnych posiłków ani dominować jadłospisu. Zaleca się spożywanie batonów w formie drobnej przekąski, bądź wartościowej odżywki sportowej, w zależności od zapotrzebowania, w ilości 1-3 sztuk dziennie.
Według producentów, przestrzeganie zalecanych dawek, zapobiega ewentualnym skutkom ubocznym.

Dodaj komentarz