Ból w okolicach pępka przy ucisku.

Ból w okolicach pępka przy ucisku.

Każdy ból może być zwiastunem mniej lub bardziej poważnego schorzenia. Ból jamy brzusznej tym bardziej, bowiem w tych okolicach zlokalizowanych jest wiele ważnych organów ciała. Często ból brzucha spowodowany jest gazami jelitowymi, nieodpowiednim odżywianiem się czy grypą jelitową, która nie jest za bardzo groźna dla zdrowia człowieka. Inaczej jest w przypadku bólu w okolicach pępka. To ból, którego nie należy bagatelizować, bowiem może zwiastować różne choroby z chorobami powodującymi zagrożenie zdrowia a nawet życia. W przypadku kobiet, ból w okolicach pępka może być związany z okresem, ale i tu nie warto bagatelizować objawów. 

Co powoduje ból w okolicach pępka? 

Warto powiedzieć, że często ból w okolicach pępka może także pojawić się z prozaicznych powodów. Przykładem może tu być zbyt ciasna odzież lub uczulenie na ubranie, metal, czy nawet środki piorące, w których ubranie było prane. Przed pójściem do lekarza z tym objawem, warto więc się zastanowić czy bólu w okolicach pępka nie można samodzielnie “wyleczyć” poluźniając spodnie czy też zmieniając środki piorące. Czasem jednak ból tego rodzaju jest objawem pojawiającego się groźnego schorzenia. Przykładem tu jest zapalenie wyrostka robaczkowego. 

Zapalenie wyrostka robaczkowego zawsze wymaga interwencji chirurgicznej. Ból w okolicy pępka, nasilający się przy kaszlu jest pierwszym objawem tego schorzenia. W tym przypadku bólowi towarzyszą inne objawy takie jak wymioty, wysoka temperatura czy brak apetytu. Jeśli zaobserwujemy u siebie takie objawy, nie pozostaje nic innego jak szybkie zgłoszenie się na oddział szpitalny. Zapalenie wyrostka robaczkowego może być bowiem groźne dla życia. 

Ból w okolicach pępka, z opuchlizną. 

Jeśli okolice pępka są opuchnięte i bolą, może to być objawem ropnia zlokalizowanego w tych okolicach, czyraka czy też przepukliny pępkowej. W każdym z tych przypadków konieczne są badania diagnostyczne, między innymi badanie USG jamy brzusznej a także odpowiednie leczenie. Przy ropniu będzie to konieczność nacięcia ropnia, zdrenowania a także zażywania odpowiednio dobranych antybiotyków. Przy czyraku można się ograniczyć do zażywania antybiotyków i smarowania bolących miejsc maścią z antybiotykiem. 

Ból w okolicach pępka u kobiet. 

U kobiet, ból okolic pępka może być związany z owulacją lub z zapaleniem przydatków. Pojawia się także w ciąży, gdy rosnący płód uciska jelita i okolice pępka. Wtedy ból może być promieniujący Przy zapaleniu przydatków ból nasila się podczas stosunku, towarzyszyć bólowi mogą takie objawy jak gorączka, wymioty i biegunka. 

Ból w okolicach pępka a jelita. 

Ból w okolicach pępka może być związany z problemami jelitowymi. Wtedy ból przypomina kolkę. Warto tu dodać, że tego rodzaju ból może być sygnałem problemów z dwunastnicą, okrężnicą, trzustką i wspomnianym wcześniej woreczkiem żółciowym. 

Kiedy do lekarza? 

Jeśli ból w okolicach pępka pojawia się na chwilę i nie ma zbyt wielkiego nasilenia, nie ma specjalnych powodów do niepokoju. Jeśli jednak bólowi towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak biegunka, wysoka temperatura, wymioty, sytuacja jest o wiele trudniejsza. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, by potwierdzić lub wykluczyć schorzenia groźne dla życia i zdrowia. 

Dodaj komentarz