Czy stres może powodować choroby? Jak radzić sobie z napięciem?

Czy stres może powodować choroby? Jak radzić sobie z napięciem?

Stres to nieprzyjemne uczucie, które może towarzyszyć każdemu człowiekowi niezależnie od jego wieku czy płci. Stres jest reakcją naszego organizmu na trudne sytuacje życiowe. Bardzo często towarzyszy on nam w momencie, gdy się czegoś boimy lub zostaliśmy postawieni przed trudną decyzją. Nie ważne, jakie są jednak przyczyny stresu, warto wiedzieć, że może on destrukcyjnie działać na nasz organizm, a nawet powodować choroby. Zobacz jakie niepożądane objawy może wywołać stres i jak sobie z nim radzić.

Jakie są objawy przewlekłego stresu?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że chwilowy stres raczej nie spowoduje poważnych dolegliwości czy nawet chorób. Jeśli jednak żyjesz w ciągłym stresie, to po pewnym czasie możesz odczuć pierwsze objawy. Jednym z popularniejszych problemów jest ból głowy, który jest spowodowany długotrwałym napięciem oraz skurczem mięśni. Najczęściej odczuwa się go jako tętniący ból w skroniach, a osoby, których on dotyka, porównują to uczucie do tego, jakby ktoś ściskał im głowę jakimś narzędziem.

Osoby, które są przewlekle zestresowane, mogą też cierpieć na choroby serca i układu krążenia. Pod wpływem kortyzolu i adrenaliny zwiększa się napięcie włókien, które wpływają na prace serca i naczyń krwionośnych. Pobudzenie włókien współczulnych przyśpiesza bicie serca, w momencie, gdy włókna przywspółczulne zwalniają prace serca. Taki stan może doprowadzić do palpitacji czy też arytmii serca.

W niektórych sytuacjach stres może też powodować problemy z cerą. Niekiedy będą to plamy na twarzy, pokrzywka, a czasem trądzik. Jeśli zauważyłeś, że w momencie, gdy przez dłuższy czas towarzyszy Ci stres Twoja skóra wygląda gorzej, to znaczy, że jest to jeden z objawów napięcia.

Jak radzić sobie ze stresem?

Sposobów na pokonanie stresu jest wiele, jednak konieczne jest znalezienie takiego, który działa na Ciebie najlepiej. Wiele osób na stres poleca aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia i ruch pomogą Ci na chwile zapomnieć o problemach i skupić myśli na czymś innym. Wysiłek fizyczny powoduje też uwolnienie endorfin, które znacząco podnoszą nastrój i pozwalają się odprężyć.

Innym sposobem na pozbycie się stresu może być rozmowa z bliskimi oraz pozytywne myślenie. Podziel się swoimi obawami, z kimś, komu ufasz. Taka osoba może dać Ci cenne rady i spojrzy na sytuację z nieco innej perspektywy niż Ty. Być może uda jej się dojrzeć coś, czego Ty nie dostrzegasz, a co może pomóc Ci poradzić sobie z problemem lub przestać go wyolbrzymiać. Niekiedy bowiem okazuje się, że sami napędzamy swój stres negatywnym myśleniem.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem: https://cbdgreen.pl/

Dodaj komentarz