Czy wiesz, że pijąć kawe też możesz być eko?

Czy wiesz, że pijąć kawe też możesz być eko?

Jeśli czytasz teksty na tym portalu, jesteś osobą świadomą w kwestii ekologii. Segregujesz śmieci, starasz się oszczędzać prąd i wodę, zamiast samochodu po mieście poruszasz się rowerem. Czasem w drodze do pracy zdarza Ci się kupić kawę na wynos. Nie ma to w końcu jak poranna dawka kofeiny. Załóżmy nawet, że kawa, którą kupiłeś pochodzi z fair trade i wyprodukowano ją bez nadmiernego wpływu na środowisko. Pewnie nigdy nie przyszło Ci do głowy zastanowić się, co z kubkiem, w którym ją pijesz. W końcu jest papierowy. Nie ma przecież problemów z jego recyklingiem.

Jak się okazuje nie jest to prawdą! Jak donosi serwis BBC News kubki, których używają kawiarniowe sieciówki, wykonane są z papieru nasączonego polietylenem. Standardowe metody recyklingu nie pozwalają na rozdzielenie tych materiałów. W praktyce więc tego typu jednorazowych kubków nie przetwarza się!

BBC News donosi, że w samej Wielkiej Brytanii zużywa się 2,5 miliarda tego typu kubków rocznie. Hugh Fearnley-Whittingstall, dziennikarz brytyjskiego medium publicznego zorganizował nawet w tej sprawie happening. Wykorzystał w nim charakterystyczny, piętrowy autobus, który pokryty został 10 tys. jednorazowych kubków do kawy. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii zużywają ich tyle w ciągu… dwóch minut!

Jeśli doliczyć do tego ich zużycie w innych krajach, okazuje się, że zalewani jesteśmy nieustannie gigantyczną falą papierowych kubków, które wydają się trafiać do recyklingu, gdy w rzeczywistości trafiają prosto na wysypiska śmieci. Wielkie sieciówki takie jak Starbucks, Caffe Nero czy Costa, które w dużej mierze odpowiedzialne są za wytworzenie mody na „kawę na wynos”, powoli zaczynają doświadczać presji opinii publicznej. Na razie ta sprowadza się jednak do jednostkowych akcji. W społeczeństwie brak jest bowiem świadomości, że jednorazowe kubki kawowe nie są ekologiczne. Trudno zresztą, żeby ludzie o tym wiedzieli, skoro na naczyniach widnieje znany znak oznaczający zdolność do recyklingu!

Może więc po poranną kawę lepiej udać się z własnym kubkiem, równocześnie biorąc udział w akcjach zmierzających do zastąpienia nieekologicznych kubków takimi, które dają się przetwarzać?

Dodaj komentarz