Fotograf nie zawsze pracuje z profesjonalistami

Fotograf nie zawsze pracuje z profesjonalistami

Fotograf nie zawsze pracuje z profesjonalnymi modelkami, zaś nie każdy z nas ma wrodzony dryg do pozowania. Bardzo często spotykam się z osobami, które chciałyby mieć piękne fotografie w ramach pamiątki, ale nie za bardzo wiedzą, jak się zabrać do takiej sesji zdjęciowej. Dlatego przygotowałam niedługi poradnik, który pomoże takim osobom uporać się z organizacją sesji i podołaniem wyzwaniu!

Pomysł na sesję

Jeżeli piszesz do fotografa to znak, że masz już pomysł na zdjęcia. Pytanie tylko – czy aby na pewno? Wiele razy rozmawiałam z klientami, którzy chcieli mieć sesję zdjęciową, ale nie potrafili powiedzieć mi niczego więcej. Często może być tak, że pomysł na sesję nie będzie pokrywać się z moją specjalizacją, a wtedy musiałabym odmówić i odesłać do kogoś innego. Dlatego tak ważne jest, by najpierw wybrać pomysł – ogólny zarys tego, co chcesz uzyskać, zanim dobierzesz fotografa. Nie każdy fotograf podejmie się zdjęć sensualnych, nie każdy też będzie umiał świetnie uchwycić twoją więź ze zwierzęciem. Jeżeli zależy ci na jakości, pisz do fotografów, którzy odpowiadają twoim preferencjom i którzy dadzą radę spełnić twoje wymagania.

Dobór miejsca – klimat

Pomysł to jeszcze nie wszystko – co z miejscem, gdzie wykonacie te zdjęcia? Jeżeli chcesz sesję w stylu retro, musisz wstrzelić się klimatem całego pomysłu do miejsca, bo inaczej nic z tego nie wyjdzie. Gotycka sesja nie będzie pasować do współczesnego mieszkania, zaś osiedle pod blokiem, choć może stanowić ciekawe wyzwanie dla fotografa, z pewnością znacząco utrudni przebieg całego przedsięwzięcia. Tło odgrywa ważną rolę w fotografiach, toteż ważne jest nie tylko to, co otacza nas w pobliżu, ale też to, co jest daleko za nami, a co zamawiającym sesję może umknąć.

Dobór ubrania

W zależności od tego, jakiej sesji potrzebujesz, musisz dobrać do niej odpowiedni strój. Sesja wizerunkowa wymaga bardziej wyjściowego stroju, stylizowane sesje z kolei mocno zależą od otoczenia i wymagają precyzyjnego dobrania ubrań, by wstrzelić się klimatem w cały zamysł spotkania. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić! Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żebyś ty się dobrze czuł jako potencjalny klient i model w jednym, bo nie ma nic gorszego niż ciasne, sztywne ubrania, które powodują duży dyskomfort. To ty musisz się czuć komfortowo, fotograf da sobie radę z uchwyceniem cię w jak najlepszym wydaniu.

Czasami zdarza się, że zarówno modelka, jak i fotograf są uzależnieni od miejsca, w którym przebywa na przykład zwierzęcy model. Tutaj sesja odbyła się w pobliżu stajni na torze crossowym.

Makijaż, włosy, paznokcie

Jako fotograf wychodzę z założenia, że warto zadbać na planie zdjęciowym o wszystko, by roboty w programach obróbkowych było jak najmniej. I to się tyczy przede wszystkim makijażu, ale też włosów i paznokci. Trzeba pamiętać o takich rzeczach, ponieważ aparat nie wybacza i ukazuje nas takimi, jakimi jesteśmy na co dzień. Jeżeli miałeś gorszy dzień i nie wyspałeś się, najpewniej wory pod oczami będą bardziej widoczne niż kiedykolwiek wcześniej – przykrycie tego leży w naszym interesie. Fotograf nie ma obowiązku ukrywać takich rzeczy, choć z reguły wszyscy delikatnie poprawiają nasz wygląd.

Makijaż u kobiet, perfekcyjnie ułożone włosy, zadbane, niepoobgryzane paznokcie to też lepsze samopoczucie dla ciebie jako modela. Czujesz się pewniej, wiedząc, że zadbałeś o wszystko i o niczym nie zapomniałeś. Jeżeli nie czujesz się na siłach w tych kwestiach, możesz zawsze iść do fryzjera przed sesją, poprawić manicure i zamówić piękny makijaż u wizażystki.

Pozowanie

Prawdziwa zmora każdego, kto doświadczenia w pozowaniu nie ma. Jeżeli jest to sesja mocno spontaniczna albo ze zwierzęciem, pozy często „robią się” same. Nie zawsze jednak mamy tyle szczęścia i kończy się na tym, że musimy pozować. Pół biedy, gdy fotograf jest doświadczony i potrafi umiejętnie poprowadzić człowieka do właściwego ujęcia. W moim przypadku pozowanie człowieka ze zwierzęciem nie stanowi żadnego problemu – pozowanie bez zwierzaka zamienia się w spory problem, z którym walczę.

Co zrobić, by zapobiec nieciekawym sytuacjom, gdy obie strony nie za bardzo wiedzą, do czego przejść? Często fotograf ma doświadczenie, ale z twojej strony nie dostrzeże żadnej inicjatywy i może sam się wycofać oraz poczekać, aż ty przejmiesz inicjatywę.

W Internecie można znaleźć wiele artykułów, poradników, całych setów ze zdjęciami, jak ludzie powinni poprawnie pozować. Warto na kilka dni przed sesją ściągnąć kilka takich przykładów i popróbować przed lustrem zwłaszcza te pozy, które będą pasować do klimatu całej sesji.

Zasady są po to, żeby je łamać! Pamiętaj, że to ty musisz się świetnie czuć podczas sesji niezależnie od tego, jak ona miałaby wyglądać.

Nastawienie

Żadna sesja nie wypali, jeżeli nie będziesz pozytywnie nastawiony do tego, co cię czeka. Fotograf jest człowiekiem wielofunkcyjnym, ale nie jest też cudotwórcą – jeżeli nie będziesz się dobrze czuć na sesji, zdjęcia kompletnie nie wyjdą. Musisz zrobić sobie rachunek sumienia, zapomnieć o troskach i skupić się na tym, by… dobrze się bawić! Nawet nie wiesz, jak spektakularną różnicę robi pozytywne nastawienie w fotografiach! Nie bez powodu moi najbliżsi znajomi i przyjaciele przezywają mnie smutną cesarzową Rumunii – na większości fotografii jestem raczej zgaszona, zamyślona – rzadko kiedy się uśmiecham, co przekłada się później na to, jak wychodzę na fotografiach. Chyba nie chcesz dołączyć do mojego dworu, prawda? ?

Zdjęcia to ogromna frajda dla obydwu stron, ale może też być drogą krzyżową. Warto zadbać o dobre nastawienie, wyspać się, powtarzać sobie, że nawet bez doświadczenia można wyjść rewelacyjnie na fotografiach.

UWAGA! Jeżeli nie czujesz się na siłach lub nie jesteś pewien, czy twój pomysł oraz zamysł na sesję jest odpowiedni, skontaktuj się z fotografem, z którym chciałbyś wykonać sesję i konsultuj się z nim na bieżąco. Co dwie głowy to nie jedna, a fotograf z chęcią podzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, byście wspólnie wykonali kawał dobrej roboty!

Dodaj komentarz