Jak bezpieczenie korzystać z sauny?

Jak bezpieczenie korzystać z sauny?

Naukowcy już dawno przestali sprzeczać się co do tej kwestii. Dziś wiemy już na pewno, że świadome i właściwe ogrzewanie a nawet przegrzewanie ciała działa leczniczo i relaksująco. Zabiegi ciepłolecznicze to dziś poważne prace naukowe, tematy do medycznych artykułów i wreszcie rozdziały podręczników dla młodych fizykoterapeutów.
Leczy się podgrzaną i gorącą wodą, jeszcze cieplejszą jej formą czyli parą a nawet rozgrzaną parafiną. Najpopularniejszą jednak i najbardziej dostępną dla wszystkich formą kąpieli cieplnej jest sucha sauna. Otyłość, podatność na infekcje, skłonność do przeziębień, przewlekły nieżyt oskrzeli, niskie ciśnienie krwi, choroby zwyrodnienia stawów, zaburzenia przemiany materii, choroby reumatyczne, stany pourazowe narządów ruchu, choroby kobiece (zaburzenia miesiączkowe, hormonalne, przekwitanie), zaburzenia krążenia to tylko niektóre defekty i schorzenia przy których sucha łaźnia rzymska bądź jak kto woli sauna fińska nie tylko pomaga ale i leczy.

Przegrzewanie ciała w kabinie powoduje utraty dużej ilości wody wraz z potem co w konsekwencji wpływa na zagęszczenie krwi. Sauna jednak to nie tylko filar wśród zabiegów fizykoterapeutycznych, to również a może przede wszystkim doskonały relaks dla psychiki i zmęczonego treningami ciała. Wysoka temperatura, cisza przerywana potrzaskującym piecem oraz piękny zapach sosnowych obić i olchowych siedzisk pozwala nam zapomnieć o prozie codziennej gonitwy i na kilka chwil zachować naprawdę czysty umysł. Najlepszym strażnikiem biegających myśli jest ciepło a najgłośniej szumiącą w głowie mantrą – świadomość wciąż rosnącej temperatury. Kiedy nasz umysł jest naprawdę spokojny a mięśnie coraz bardziej rozluźnione – moc sauny się ujawnia – zaczyna się proces regeneracji.

Pić czy nie pić ?

Jak przy większości zabiegów fizykoterapeutycznych tak i przy saunie wiele kwestii do dziś jest spornych. Niektórzy profesorowie nie polecają na przykład dodatkowego stymulowania skóry witkami i szczotką inni zaś tę kwestię pozostawiają naszej ocenie. Podobnie jest ze spożywaniem napojów w trakcie zabiegu. Wielu konserwatywnych tzw.” starych bywalców” suchej łaźni spożywa duże ilości wody pomiędzy kolejnymi wejściami nie pozostawiając jednak dyskusji kwestii picia przed zabiegiem. Tu jednogłośnie wszyscy twierdzą, iż bezpośrednio przed pierwszym wejściem należy powstrzymać pragnienie.
Medycyna książkowa nie zaleca jakiegokolwiek dostarczania płynów podczas pobytu w saunie twierdząc, że zakłóciło by to proces oczyszczania komórek z odpadowych metabolitów. 20 minut po ostatnim wejściu do kabiny można dostarczyć organizmowi pewną ilość płynu – najlepiej soku .Wiadomo jednak również, że na zabieg nie powinno wybierać się naczczo z powodu istniejącego niedocukrzenia krwi. Zupełnie jednogłośnie reagują wszyscy na pytanie o alkohol. Ogólnie wiadomo, że zarówno przed, w trakcie jak i po wyjściu z sauny nie powinno się spożywać tego typu napojów. Mimo braku sprzeciwów jednak w cieniu poprzednich sporów nie rodziło się tylu chętnych do odstępstw od ogólnie szanowanej reguły- ergo- mocą cichej zgody jedno piwo bezalkoholowe wylane na rozgrzane kamienie poprawia jedynie zapach.

Pamiętajmy, że intensywność przegrzewania a więc obciążania serca i krwi zależy przede wszystkim od czasu przebywania w kabinie.

Często pierwszy zabieg jest nie udany. Ciało musi się przyzwyczaić również do pocenia. Okres wdrażania może trwać od 6 do 8 zabiegów.

Przeciwwskazania !!!

Miażdżyca naczyń krwionośnych
Stan po zawale serca
Choroby wieńcowe
Niewydolność krążenia
Nadciśnienie samoistne
Choroby reumatyczne w okresie zaostrzenia
Gorączka
Ciąża
Padaczka
Alkoholizm
Narkomania
Choroby oczu
Choroby żył

W saunie można leżeć z lekko zgiętymi nogami bądź siedzieć opierając się łokciami o kolana. Wszystkie zmiany pozycji nie powinny być gwałtowne.
Pamiętajmy!!! – sucha skóra poci się szybciej.

Z solarium oraz masażu (najlepiej całego ciała) należy korzystać po ostatnim wejściu do kabiny.

Zimny prysznic nie powinien być zbyt długi, dalszą część fazy chłodzenia powinien wypełnić odpoczynek.
Pamiętajmy!!! – do sauny powinno się zabierać dwa ręczniki. Nie powinno się wycierać skóry ręcznikiem na którym siedzieliśmy Podczas pobytu w kabinie.

Odpoczynek nie powinien trwać krócej niż 8 min. Nie należy również przechładzać organizmu.
Pamiętajmy!!! – górna granica czasowa pobytu w kabinie sauny to 15 min.

Dodaj komentarz