Jak tanio wysłać paletę niestandardową?

Jak tanio wysłać paletę niestandardową?

Klienci, którzy regularnie lub okazjonalnie wysyłają palety, czasami mogą znaleźć się w sytuacji, gdy przygotowywana przesyłka w którymś z parametrów będzie wykraczała poza standardy i wytyczne ustalone przez przewoźnika. Nietypowe palety mogą być oczywiście dostarczone przez kuriera i wiele firm dopuszcza taką ewentualność, choć zazwyczaj wymaga ona indywidualnych ustaleń. Warto pamiętać o tym, że podstawa świetnie stabilizuje przesyłkę, więc nawet nieforemne ładunki są przewożone z najwyższą starannością.

Jak wysłać paletę niestandardową?

Duże zainteresowanie usługami kurierskimi sprawia, że firmy coraz bardziej liberalnie podchodzą do pewnych ograniczeń i otwierają się na transport palet niestandardowych. Kurierzy dostarczają je z najwyższą starannością. Każdy z przewoźników ma swoje wytyczne, jaka przesyłka mieście się w standardzie, a jaka już wykracza poza normę, więc zawsze trzeba sprawdzić regulaminy. Będą one przede wszystkim uwzględniać takie parametry jak maksymalna waga, wymiary, kształt opakowania, sposób zapakowania. Jeśli przesyłka nie mieści się chociaż w jednym z nich, to będzie uznana za paletę niestandardową. Najczęściej przewoźnik za standardowe uznają przesyłki o wadze do 700 kilogramów i wysokości do 180 cm. Ładunek musi się zmieścić na podstawie Euro o wymiarach 80 cm×120 cm, choć są też dopuszczone większe platformy czy też półpalety idealne dla przesyłek mniejszych. W każdym wariancie towary nie mogą wystawać poza obrys palety, ponieważ zostanie ona uznana za niestandardową. Ładunek musi być także na trwałe przymocowany, zabezpieczony i oznaczony.

Koszt palety niestandardowej

Wysyłka palety niestandardowej kurierem to oczywiście droższe rozwiązanie. Wymaga bowiem od przewoźnika wdrożenia innego systemu. Na cenę usługi będą wpływać też takie aspekty jak waga, wymiary, odległość, jaką przesyłka musi pokonać od nadawcy do odbiorcy, a także wybrane opcje dodatkowe. Aby wycenić paletę niestandardową, trzeba wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej. To tam sprowadza się niezbędne dane i otrzymuje się oferty różnych przewoźników. W ten sposób najłatwiej można znaleźć interesującą opcję. Czasem również wycena jest ustalana indywidualnie – tak jak warunki realizacji usługi. Poprzez formularz zamówienia najszybciej można znaleźć najlepszego przewoźnika, zapłacić, wygenerować list przewozowy. Pozostaje później czekać na przyjazd kuriera, któremu należy przygotować odpowiednio dużo miejsce na podjeździe lub też na parkingu. W ten sposób szybko i bez problemu nadamy również paletę niestandardową kurierem.

Za paletę niestandardową kurierzy uznają przesyłkę o nieregularnym kształcie, której najdłuższy bok nie jest podstawą. Poza tym to będą palety, które zawierają luźne i ciężkie przedmioty, których rozkład ciężaru nie układa się równomiernie, lub substancje płynne. W każdym wypadku należy jednak zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi przewoźników. Nawet w przypadku przesyłek niestandardowych mają oni swoje zalecenia i należy się ich trzymać, bo w przeciwnym razie przesyłka może nie zostać przyjęta do transportu lub nadanie będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami. Ładunek musi być dobrze zabezpieczony w taki sposób, by nie został uszkodzony. Towary nie mogą się przesuwać, a ciężar na podstawie należy równomiernie rozłożyć. Do zabezpieczenia niestandardowej palety można użyć kartonów, folii, a także specjalistycznych taśm.

Zobacz jak wysłać paletę niestandardową z serwisem Donati24

Dodaj komentarz