Nie odkładaj zmian w życiu na później – zrób to teraz

Nie odkładaj zmian w życiu na później – zrób to teraz

Wielu ludzi odczuwa potrzebę zmiany stylu życia. Jedni coś z tym robią, inni nie. Większość zapewne przygotuje sobie postanowienia na rok 2015. W tym wpisie chcę cię przekonać, że zamiast czekać do magicznej chwili zmiany daty, lepiej zacząć już teraz.

Korzyści z przeczytania artykułu:
-dowiesz się, dlaczego postanowienia noworoczne nie działają
-poznasz przykłady wymówek od podejmowania działania
-dowiesz się, od czego zacząć zmienianie swojego stylu życia
-otrzymasz proste rozwiązanie problemu

Styl życia to twoja codzienność – masz na nią wpływ

,,Chciałbym być w lepszej formie.”
,,Potrzebuję się zorganizować.”
,,Fajnie by było mieć więcej czasu wolnego.”
,,Byłoby świetnie, gdybym zaczął się zdrowo odżywiać.”
,,Chcę robić ekscytujące rzeczy.”

A ty, jakie elementy wprowadziłbyś do swojego stylu życia?

Powiem ci jedno. Odrzuć tryb przypuszczając w myśleniu. Zamiast zastanawiać się, co byś wprowadził – przemyśl, co wprowadzisz.

Styl życia w dużej mierze składa się z nawyków. Żeby mieć prozdrowotny tryb życia, trzeba ćwiczyć i dobrze się odżywiać. Żeby mieć produktywny styl życia, należy opracować własną poranną rutynę i dobrze się organizować. By mieć ekscytujący styl życia, trzeba po prostu wyjść ze sfery komfortu i robić rzeczy, które są ekscytujące. Aby mieć zrównoważony styl życia, znowu, trzeba umieć planować i organizować, tak by na wszystko mieć czas.

Jaki chcesz mieć styl życia?

To twój wybór.

Czas ucieka! (przykłady wymówek)

1) odkładanie do ,,magicznej daty”

Jestem sceptycznie nastawiony do postanowień noworocznych.

Załóżmy, że jesteś osobą bardzo nieśmiałą, ale chcesz mieć towarzyski styl życia. Podziwiasz tych, którzy potrafią przyjść na imprezę i bez problemu znaleźć z każdym wspólny język. Uważasz takich ludzi za atrakcyjnych i pewnych siebie. Podnieca cię sama myśl o możliwych przygodach, przyjaźniach, romansach. Ale się wstydzisz. Więc czekasz do nowego roku. Zrobisz postanowienie. Wtedy będzie łatwiej.

I co ci po tym, że zaczniesz zmieniać styl życia od nowego roku, skoro motywacja zaraz ci spadnie?

Jakiekolwiek są twoje pragnienia, nie czekaj do jakiejś ,,magicznej daty”. Czas ucieka. Każdy dzień jest unikalny. Żadna minuta w twoim życiu się już nie powtórzy.

Pomyśl, ile cennych jednostek czasu marnujesz na odkładanie na później.

2) wymyślanie barier

Teraz załóżmy, że chcesz się lepiej zorganizować. Twój wymarzony styl życia to taki, w którym wstajesz wcześniej, skutecznie wykonujesz pracę, a potem masz sporo czasu np. na hobby. Obecnie poszukujesz pracy. Decyzję o wdrażaniu nawyków produktywności odkładasz do czasu, kiedy znajdziesz zatrudnienie. W końcu, wtedy będzie ci łatwiej. Po co teraz się zmuszać?

Dobrze wiesz, że umiejętności organizacji i nawyki produktywności to coś, co ci się przyda w pracy, ale wytworzenie ich odkładasz do czasu znalezienia zatrudnienia – błąd. (Podobnie, jakby jakiś facet odkładał w czasie decyzję o rozpoczęciu poznawania kobiet do czasu, aż będzie miał określoną ilość cm w bicepsie – jakby to miało jakieś znaczenie!)

Wystrzegaj się wymówki, że czekasz ze zmianą do czasu, aż coś osiągniesz. To właśnie jest wymyślanie barier, których nie ma.

3) od nowego roku będzie łatwiej

Teraz wyobraź sobie, że masz nawyk odjadania się fast foodami na noc. Robisz to od lat. Jest ci z tym źle. Czujesz się gruby i niezdrowy. Wiesz, że trzeba przestać. Ale będziesz odkładał do nowego roku, bo wtedy będzie łatwiej…

W ten sposób kultywujesz nawyk odkładania na później. Zawsze znajdzie się jakaś specjalna data, kiedy rzekomo będzie łatwiej. Po nowym roku odłożysz sobie na następny poniedziałek, potem na pierwszego lutego, potem na początek wiosny kalendarzowej, urodziny, bla, bla, bla.

Jak chcesz coś zmienić, to teraz!

Zacznij teraz

Argumenty za tym, żeby nie czekać ze zmianą:

Każdy dzień odkładania na później dodaje kolejną cegiełkę do negatywnego nawyku – im później zaczniesz się zmieniać, tym będzie trudniej.
Motywacja, której doświadczasz na fali noworocznych postanowień to najczęściej słomiany zapał.
Odkładając decyzję do ,,magicznego momentu” wkładasz sobie do podświadomości bzdury o tym, że twoja przyszłość jest zależna od jakiś specjalnych czynników jak początek roku, miesiąca itp. Jak tak dalej pójdzie, to będziesz czekał na sprzyjający układ gwiazd!
Zaczynając teraz, uczysz się odwagi i szybkości w działaniu.
Zacznij od planowania

Oto powód, dlaczego większość wspaniałych zamierzeń o zmianie stylu życia kończy się niepowodzeniem – ludzie działają bez przygotowania.

Część zmian da się wprowadzić jak na zawołanie.

Jednak większość należy zaplanować.

Pomyśl o narwańcach, którzy na motywującej fali noworocznych postanowień zaczną masowo przechodzić na dietę. Bez wiedzy naukowej będą się głodzić, albo pić samą wodę i to w dużych ilościach (nie wypłukuj minerałów z organizmu, szpitale i tak są pełne!) Będą pewni zwycięstwa, ale po krótkim czasie organizm o sobie przypomni. Biologia jest silniejsza, niż postanowienia noworoczne. Rezultat – efekt jojo! Spadek samooceny, depresja.

A wystarczyło zrobić PLAN. Wyznaczyć REALNY CEL i wyliczyć działania. Na przykład: Pierwszy punkt w takim planie: pójść do dietetyka (a nie do jakiegoś amerykańskiego guru od fitness).

Trzeba przemyśleć działania i rozłożyć je w czasie, tak żeby były realne.

Argumenty, dlaczego plan jest ważny:

Z klientami i współpracownikami w FKID zawsze staram się stworzyć dobry plan działania. Bez względu na to, czy chodzi o koordynację jakiegoś projektu czy rozwój osobisty (i np. wdrażanie nawyków). Działanie bez planu jest oparte tylko na motywacji. A motywacja, jak każda emocja, raz jest, a raz jej nie ma. Kiedy jest PLAN, łatwiej się zmusić do pracy nad sobą nawet, kiedy tej motywacji zabraknie. Ważne, żeby plan był dobry.

Proste rozwiązanie problemu

Przyjmij założenie, że dożyjesz 80 lat.
Teraz policz sobie ile tygodni i dni w życiu ci zostało.

Nadal chcesz odkładać zmianę do nowego roku? Jeśli tak, to czemu nie poczekać do okrągłej daty, np. 2030 😉 Wtedy pewnie będzie jeszcze lepszy czas na zmiany!

Złośliwości na bok. Oto, co musisz i chcesz zrobić:

Określić, co właściwie chcesz osiągnąć (przyda się dobrze określić cel)
Wypisać sobie działania, jakie możesz podjąć już teraz, jutro, w przyszłym tygodniu i tak dalej.
Wypisać te działania w kolejności chronologicznej.
Viola! Masz plan! Teraz go realizuj.

Dodaj komentarz