Popularne diety

Popularne diety

W obecnych czasach rośnie świadomość dotycząca zdrowego sposobu odżywiania i stylu życia. Ludzie eksperymentują z rozmaitymi dietami, aby pozbyć się niechcianych kilogramów, zadbać o swoją sylwetkę lub poczuć się lepiej. Poniżej przedstawiamy jedne z najbardziej znanych diet, chętnie wybieranych przez osoby w różnym wieku.

Dieta sirt

Jest to jedna z najpopularniejszych diet, głównie dzięki stosowaniu jej przez znaną artystkę Adele, która w jej trakcie schudła aż 44 kilogramy. Podstawą tego sposobu odżywiania są przeciwutleniacze oraz produkty sirtuinowe – zawierające białko kluczowe dla metabolizmu oraz opóźniające proces starzenia się. Przykładowe posiłki składają się więc głównie z warzyw (papryki, jarmużu, rukoli) i owoców (cytrusów, jagód), a podczas diety pije się zieloną herbatę, kawę i czerwone wino.

Dieta wegańska

Weganizm polega na wyeliminowaniu z diety nie tylko mięsa, lecz także wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego – jaj, nabiału czy miodu. Niezbędne dla organizmu białko i witaminy pozyskuje się z olejów roślinnych, tofu, soi i czarnej fasoli – pozwala to uniknąć niedoborów związanych z niejedzeniem mięsa. Żle stosowana dieta może jednak spowodować anemię lub osteoporozę, dlatego ważne, by zasięgnąć konsultacji u dietetyka lub lekarza przed jej rozpoczęciem.

Dieta ketogeniczna

Ten rodzaj diety skupia się na spożywaniu posiłków bogatych w tłuszcze i jednocześnie ubogich w węglowodany – takich jak mięso wołowe, wieprzowe czy drobiowe. Celem jej stosowania jest osiągniecie stanu ketozy, kiedy to organizm nie czerpie energii z cukrów, lecz z tłuszczów. Doprowadzi to do skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej. Jeśli ktoś cierpi na problemy zdrowotne związane z nerkami, trzustką lub wątrobą, nie powinien stosować tej diety.

Dieta sokowa

Jest to dieta trwająca od jednego do siedmiu dni. W jej trakcie każdy poranek rozpoczyna się od szklanki wody z cytryną, a wszystkie posiłki są zastępowane przez świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw. Tego rodzaju sokowy detoks pozwala na oczyszczenie organizmu i przy okazji zrzucenie kilku kilogramów. Należy pamiętać, że dieta ta nie jest odpowiednia dla osób starszych, kobiet w ciąży i karmiących, sportowców, chorych na cukrzycę czy niewydolność nerek.

Dieta paleo

Główne założenia owej diety wzorują się na sposobie odżywiania człowieka żyjącego w okresie paleolitycznym. Charakteryzuje się więc wysokim spożyciem białka i tłuszczów, a ograniczeniem węglowodanów. W trakcie diety przygotowuje się posiłki złożone głównie z chudego mięsa lub ryb, a także warzyw (poza ziemniakami zawierającymi dużo skrobi). Jako dodatek spożywa się bogate w tłuszcze orzechy i nasiona.

Dodaj komentarz