Pyszne danie – pieczonki z kociołka

Pyszne danie – pieczonki z kociołka

Pieczonki z kociołka to danie idealne do przygotowania podczas wakacyjnego spotkania z przyjaciółmi. Kto z nas nie lubi spędzać pięknych, ciepłych, wakacyjnych dni w gronie przyjaciół i znajomych? Najczęściej serwowanymi i podawanymi daniami podczas takich właśnie spotkań są dania z grilla, typu kiełbasa, kaszanka, karkówka przyrządzane pod różnymi postaciami. Idealnym urozmaiceniem takiego wypadu poza miasto może być także przygotowanie dania, jakim są pieczonki z kociołka, zwane inaczej prażonkami.

Pieczonki z kociołka to bardzo proste danie, które nie wymaga posiadania dużej wiedzy ani umiejętności kulinarnych. Podstawą tej potrawy są ziemniaki, kiełbasa, boczek, cebula i przyprawy. Aby przygotować takie danie potrzebne będą, poza wymienionymi składnikami, ognisko i kociołek.

Ten drugi wykładamy liśćmi kapusty, aby zapobiec przypaleniu się składników, następnie kroimy i wkładamy doń ziemniaki, kiełbasę, cebulę, które doprawiamy do smaku. W zależności od upodobań kulinarnych można także dodać inne składniki, takie jak na przykład papryka czy marchew. W niektórych przepisach na pieczonki z kociołka zaleca się również dodanie łyżki tłuszczu, na przykład smalcu. Wszystko to umieszczamy w kociołku, szczelnie go zamykamy i ustawiamy nad ogniem lub też wstawiamy do ogniska, w zależności od modelu kociołka. Czas przygotowania tej potrawy to około godziny. Należy go przy tym dokładnie kontrolować, aby nie przypalić pieczonek.

Danie to znane jest przede wszystkim na Śląsku, dlatego też jeśli zaprosimy gości z innej części Polski istnieje duża szansa, że uda nam się ich pozytywnie zaskoczyć taką właśnie potrawą. Oczywiście na rynku dostępne są m.in. kociołki elektryczne, dzięki którym pieczonki można przygotowywać przez cały rok i bez względu na pogodę. Wiadomo, że przygotowane na świeżym powietrzu smakować będą zupełnie inaczej. Jednak biorąc pod uwagę, że okres grillowy trwa tylko przez kilka miesięcy, kociołek elektryczny będzie w tym przypadku na pewno dobrym rozwiązaniem. Ponadto używając taki model mamy większą kontrolę nad temperaturą dania, a tym samym pewność, że nam się nie przypali.

Dodaj komentarz