Rodzaje kredek

Rodzaje kredek

Każda osoba, która kiedykolwiek zainteresowała się sztuką, rysowaniem lub malowaniem technikami tradycyjnymi stanęła przed wyborem – Jakie medium wybrać? Pastele, ołówki, farby, może węgiel? Mało kto decyduje się zaś na kredki. A to wielka szkoda, bo kredki to medium, które daje wiele możliwości.

Dlaczego nie doceniamy kredek?

Każdy z nas w latach dziecięcych miał styczność z kredkami. W przedszkolu lub podstawówce. Potem, kiedy dorastamy patrzymy na te kredki z sentymentem. Jednak na pewno nie widzimy w nic potencjał, by zrobić nimi hiperrealistyczny portret.
Cóż jest w tym ziarnko prawdy. Kredki szkolne zazwyczaj, są słabej jakości i takich cudów nie da się nimi zrobić. Na rynku, na szczęście, dostępne są inne kredki. Jakie?

Twarde i miękkie

Bynajmniej nie chodzi o to, że popularne świecówki można zgiąć, a te w drewienku są twarde. Chodzi o rdzeń kredki., w którym znajduje się pigment – to, co nadaje kolor.
Twarde , dobrze napigmentowane kredki, będą świetne do rysowania szczegółów. Dzięki temu, że są na bazie oleju i utwardzone, rysik nie łamie się i można kredkę naostrzyć po szpic.
Miękkie kredki są na bazie wosku. Dzięki temu mogą o wiele tworzyć przejścia kolorystyczne. Niestety temperować należy je na “chomiczy ząbek” – mały lekko zaostrzony szpic. Inaczej mogą się łamać.

Pigmentacja? O jakiego Pigmeja chodzi?

Pigmentacja to określenie na to, jak mocny, wyrazisty kolor ma pigment w kredce. Jeśli kredka ma dobrą, mocną pigmentację to zwykła, pojedyncza kreska na kartce powinna być bardzo wyraźna. Jeśli ma słabą to będzie bardzo blada i dociskanie niewiele pomoże.
Zwykle to dobre jakościowo i drogie przy tym kredki mają bardzo dobra pigmentację, ale to nie jest reguła. Także tanie zestawy mogą mieć ładne kolory, ale… Pamiętamy mniej więcej jak blade mogą być tanie zestawy na kartce.

Oprócz wyżej wymienionych cech podział jest też względem rodzajów kredek, a jest ich kilka.
1. Kredki ołówkowe – najbardziej popularne i standardowe kredki. Nakładane na sucho, zwykle w drewienku lub tworzywie sztucznym jest rdzeń kredki. Ich wybór na rynku jest ogromny – od kilku złoty za zestaw – kredki szkolne – po nawet 700 lub więcej za zestawy kredek artystycznych.
2. Kredki pastelowe – można inaczej je określić jako pastela w drewnie. W dodatku sucha. Te kredki łatwo się rozcierają za pomocą wacika lub patyczka do ucha. Ich popularność jest mniejsza niż ołówkowych, ale przeciętna cena jest większa.
3. Kredki akwarelowe – po prostu akwarela w ołówku. Zwykle miękkie kredki, które można rozwodnić przed nałożeniem pigmentu na kartkę lub po. Jeśli chodzi o dostępny wybór i cenę to plasują się między ołówkowymi, a pastelowymi – oczywiście uśredniając.

Ceny kredek

Jak wcześniej napomknęłam, ceny kredek są różne. Mogą wynosić o10 złoty za 24-kolorowy zestaw lub 10 złoty za dwie kredki z wyższej półki. Wtedy zestaw może kosztować nawet 800 złoty. Są też kredki pomiędzy tymi cenami.
Jednak za co tyle pieniędzy? Czemu aż 800 złoty za zwykłe kredki? Otóż nie są one zwykłe, tylko artystyczne, przeznaczone dla profesjonalistów. Dla osób, które wiedzą jak zrobić nimi prawdziwe arcydzieła.

Dodaj komentarz