Samodzielne odśnieżanie vs profesjonalne firmy

Samodzielne odśnieżanie vs profesjonalne firmy

Odśnieżanie wydaje się prostym i mało skomplikowanym zajęciem. I o ile odgarnięcie śniegu z chodnika może faktycznie nie jest specjalnie skomplikowane to prawidłowe i przede wszystkim bezpieczne odśnieżanie dachu jest trudne. Na pewno dachu nie należy odśnieżać w sposób przedstawiony w poniższym filmiku.

W Polsce ostatnio zima bywa sroga, a opady śniegu bywają obfite. Odśnieżanie dachu często jest zatem koniecznością. Dbanie o to, aby na budynku nie zalegały tonu śniegu chroni dach przed jego zawaleniem się.

Jak odśnieżać dach samodzielnie?

Warto skorzystać ze specjalnego przyrządu, zwykle drewnianego, który pozwala zgarnąć śnieg z dość dużej powierzchni śniegu. Jeżeli dach jest płaski, można również skorzystać z tradycyjnej łopaty do śniegi. W obu przypadkach należy jednak dochować odpowiedniej staranności. Po pierwsze po to aby nie uszkodzić dachu, po drugie aby nie zrobić krzywdy sobie. Chodzenie zimą po dachu wymaga odpowiedniej sprawności i doświadczenia, dlatego z całą pewnością lepiej powierzyć do zadanie wykwalifikowanej firmie, niż zabierać się za to samodzielnie.

Bez względu na to, czy chcemy powierzyć odśnieżanie wykwalifikowanej firmie czy zamierzamy się zabrać za to samodzielnie, warto wcześniej oszacować obszar do odśnieżenia. Jeżeli do wejścia na dach będziemy wykorzystywać drabinę, powinna ona stanąć w miejscu jak najbardziej stabilnym oraz zostać ustawiona w sposób gwarantujący bezpieczne wejście i zejście z dachu. Absolutnie wejście na dach po drabinie powinno być asekurowane przez drugą osobę, która będzie czuwać nad stabilnością drabiny.

Zanim przystąpimy do odśnieżania należy zastanowić się, w które miejsce śnieg z dachu zostanie zrzucony.

Odśnieżanie dachu należy rozpocząć od miejsca, gdzie śnieg tworzy najgrubszą pokrywę. Właśnie w tym miejscu dach jest najbardziej zagrożony. Pod żadnym pozorem nie należy się spieszyć, ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze, a praca na wysokości, szczególnie zimą może być niebezpieczna.

W czasie odśnieżania warto również zwrócić uwagę, aby na powierzchni dachu pozostawić cienką warstwę lodu. To powinno zabezpieczyć nasz dach przed osadzaniem się nowego śniegu oraz tworzeniu się sopli. Taka cienka warstwa lodu w niczym nie przeszkadza, a zwyczajnie jest pożyteczna stanowiąc warstwę ochronną na naszym dachu.

Reasumując, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka, odśnieżanie dachu wydaje Ci się czynnością łatwą i nieskomplikowaną to warto rozważyć wezwanie specjalistycznej firmy. Choćby tylko po ty, aby sprawdzić jak wygląda profesjonalne odśnieżanie wykonywane przez fachowców. Zawsze też można zadać pytania, co może okazać się ważne, gdybyś w przyszłości zdecydował się na samodzielne usuwanie śniegu.

Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Odśnieżanie dachów, choć z pozoru blachę, wcale nie jest takie proste. Praca na wysokości, szczególnie zimą, wymaga dużej sprawności fizycznej oraz doświadczenia. Należy w szczególności unikać wchodzenia na śnieg znajdujący się na dachu – nie wiadomo jaka jest to warta śniegu, czy jest ona stabilna. Chodzenie po śniegu na dachu bywa częstą przyczyną wypadków zdarzających się w czasie odśnieżania dachu.

Dach powinien być odśnieżany po każdym większym opadzie śniegu, tak aby nie doprowadzić do osadzenia się grubych warstw śniegu.

Reasumując ważne jest to, aby odśnieżać swój dach po każdych opadach śniegu, aby nie doprowadzić do osadzenia się na nim grubej i ciężkiej warstwy śniegu. Powinniśmy również unikać wchodzenia na śnieg, który znajduje się na dachu, nie wiemy jaka warstwa na nim leży i czy nic groźnego nam się nie przydarzy. Nigdy nie należy odrywać lub rozkruszać pokrywy lodu, która znajduje się na dachu, ponieważ jest ona bardzo użyteczna i w niczym nam nie przeszkadza.

Dodaj komentarz