Czy wiesz jaki wpływ mają kolory zimne a jaki ciepłePYTANIK

Czy wiesz jaki wpływ mają kolory zimne a jaki ciepłePYTANIK

Wiedzę o tym, które kolory należą do ciemnych, a które do zimnych nabywamy już w podstawówce. Wbrew pozorom jest ona dość przydatna, szczególnie jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Przy łączeniu kolorów we wnętrzach warto bowiem zwrócić uwagę na to, z której palety barw one pochodzą.

Kolory ciepłe czyli jakie?

Do barw ciepłych należą odcienie żółtego, pomarańczowego oraz czerwieni. Kojarzą one się ze słońcem, przywołują na myśl letnie dni. Działają motywująco, pobudzają do działania i wyzwalają pozytywną energię. Dlatego lepiej nie stosować ich w pomieszczeniach, w których chcemy odpocząć, czyli np. sypialni. Czerwień w tym pokoju może bowiem utrudnić zasypianie. O wiele lepiej postawić wówczas na jej jaśniejsze odcienie wpadające w róż. Zobacz farby dekoral, w których ofercie dostępnych jest wiele odcieni tej barwy.

Kolory zimne

Wbrew pozorom nie służą one wyłącznie do tworzenia zimnych, minimalistycznych pomieszczeń. Przy odpowiednim doborze barw i dodatków mogą być podstawą przytulnych i ciepłych wnętrz. Do kolorów zimnych należą odcienie zieleni, niebieskiego oraz fioletu. Chłodne kolory świetnie prezentują się w połysku. Aby uzyskać taki efekt najlepiej zastosować lakierowanie dekoral, które pozwala na otrzymanie błyszczącej ściany, która nie tylko lepiej wygląda, ale jest także bardziej odporna na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne.

Jak łączyć barwy?

Kolory możemy łączyć nie tylko na zasadzie kontrastu, ale również przez różnicę odcieni. Jasny odcień żółtego dobrze będzie prezentował się z nieco ciemniejszym i pomarańczowym. Bardzo dobrze wygląda również biel połączona z odcieniami szarości. Takie połączenie może być świetną bazą do utworzenia minimalistycznego i przestronnego wnętrza. Jednak w tym przypadku kontrast także zaprezentuje się efektownie. Jeśli do bieli i szarości dorzucimy czerń, np. w przypadku koloru na jednej ze ścian zaakcentujemy nowoczesność pomieszczenia, a jednocześnie nie zabierzmy mu przestronności, która przy zbyt dużej ilości czerni może zostać przytłumiona. Barwy ciemne i zimne również mogą ze sobą współgrać. Połączenia, takie jak: żółty i fioletowy, niebieski i pomarańczowy lub zielony i czerwony bardzo do siebie pasują.

Wnętrze zimne czy przytulne?

Wbrew pozorom barwy chłodne nie muszą tworzyć jedynie zimnego wnętrza, a kolory ciepłe – odpowiadać za przytulny charakter. Styl skandynawski, którego podstawą są biel, beże i szarości idealnie pokazuje, że zimne barwy mogą występować w sielskich, przytulnych pomieszczeniach. Niewielkie wnętrza wcale nie muszą przytłaczać, mogą być jasne i przestronne. Styl glamour pokazuje natomiast, że ciepłe barwy nie zawsze kojarzą się z ciepłymi wnętrzami. Butelkowa zieleń lub burgund (zobacz farby dekoral) idealnie wpasowują się w elegancki i nieco mniej domowy styl glamour. Kolory ciepłe świetnie sprawdzają się w roli dodatków do barw zimnych. Na przykład, w stylu prowansalskim odcienie niebieskiego i jasnego fioletu bardzo dobrze dopełniają biel i szarość.

Dodaj komentarz