Trzy różne rodzaje trądziku

Trzy różne rodzaje trądziku

Choć trądzik przede wszystkim kojarzymy z pojedynczymi krostkami, okazuje się, że nie do końca jest to zgodne z naszymi wyobrażeniami. Warto mieć świadomość, że trądzik trądzikowi nie jest równy. Oznacza to zaś, że w zależności od problemu, z którym przyszło się nam borykać, podejmuje się odpowiednie środki leczenia. Jakie więc istnieją rodzaje trądziku, i jakie środki należy przedsięwziąć, by się uporać z tą przypadłością?

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy – jak sana nazwa wskazuje – pojawia się przede wszystkim u młodych osób, szczególnie w wieku dojrzewania. Jego występowanie związane jest z zawirowaniami hormonalnymi, które pojawiają się w tym okresie. Trądzik młodzieńczy spowodowany jest wzmożoną aktywnością androgenów, które – oddziałując na funkcjonowanie gruczołów łojowych – zmuszą je do pracy na „podkręconych” obrotach. W rezultacie doprowadza to do pojawienia się łojotoku (zwiększonego wydzielania łoju), i w efekcie do zaczopowania ujść gruczołów. W takich warunkach zaczynają rozwijać się bakterie beztlenowe, które powodują pojawianie się zaskórników, czyli pierwszych objawów trądziku.

Warto wiedzieć, że dość często trądzik młodzieńczy znika samoistnie. Aczkolwiek nie należy liczyć na „cud”, nie podejmując właściwego leczenia. Takie podejście do trądziku jest ryzykowne, szczególnie wtedy, gdy widzimy, że kondycja naszej cery pozostawia wiele do życzenia, a zmiany trądzikowe wyglądają dość poważnie. Bagatelizowanie trądziku młodzieńczego może nawet skutkować pojawieniem się przebarwień oraz blizn, które są trudne do usunięcia.

Leczenie trądziku młodzieńczego, który nie ma formy zaawansowanej, polega przede wszystkim na wykorzystaniu specyfików, jakimi są kremy na trądzik. Tego rodzaju preparatów jest sporo, nie wszystkie jednak wykazują się odpowiednią skutecznością. Warto więc zwracać szczególną uwagę na skład takich kremów. Ważne jest, by zawierały substancje przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Sporą skutecznością wykazują się kremy na trądzik, których działanie opiera się o technologię nanosomową (polecam Trioxil). W ten sposób dobroczynne substancje mogą dostać się w głębsze warstwy skóry.

Jeżeli trądzik młodzieńczy ma dość poważny przebieg, wówczas należy koniecznie skonsultować się z dermatologiem. W takich przypadkach stosuje się najczęściej antybiotyki lub retinoidy – jako terapia miejscowa lub ogólna.

Trądzik ropowiczy

Trądzik młodzieńczy w porównaniu z trądzikiem ropowiczym to „pikuś”. Tego rodzaju przypadłość charakteryzuje się występowaniem torbieli wypełnionych ropą. Najczęściej umiejscawiają się one na twarzy, aczkolwiek dość często pojawiają się także i na plecach czy ramionach. Czasami trądzikowi ropowiczemu towarzyszą guzki podskórne oraz pryszcze typowe dla trądziku pospolitego.

Leczenie trądziku ropowiczego wymaga konieczności konsultacji z dermatologiem. Specjalista zaleci stosowanie odpowiednich leków. Trzeba jednak nastawić się na wielomiesięczną kurację. Pierwsze efekty niestety nie pojawiają się dość szybko, to zaś może przyczynić się do zniechęcenia i zaniechania kontynuowania leczenia trądziku. Sprawę może dodatkowo pogarszać fakt, iż trądzik ropowiczy bardzo często pozostawia po sobie ślady w postaci blizn. By zaś te usunąć, koniecznością jest poddanie się zabiegom laserowym.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to całkiem inna odmiana trądziku. A to dlatego, że jego oznaką nie są charakterystyczne wykwity. Co więcej – pierwsze objawy są dość nietypowe i mogą obejmować uczucie pieczenia i swędzenia skóry twarzy. Warto wiedzieć, że o ile trądzik młodzieńczy jest charakterystyczny dla młodych ludzi w wieku dojrzewania, to z trądzikiem różowatym borykają się przede wszystkim osoby po trzydziestym roku życia. Tego rodzaju schorzenie dotyka głównie kobiet, aczkolwiek zdarza się również u mężczyzn i wówczas ma znacznie poważniejszy przebieg.

Przyczyna powstawania trądziku różowatego nie została do końca poznana. Wiadomo jednak, że tego rodzaju przypadłość wiąże się z zawirowaniami hormonalnymi oraz zaburzeniami naczynioworuchowymi związanymi z nerwowym układem wegetatywnym. Zmiany trądzikowe pojawiają się również pod wpływem stresu, czy nawet zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

Leczenie trądziku różowatego to nie tylko odpowiednia pielęgnacje skóry, ale również szereg zakazów i nakazów. Przede wszystkim należy pamiętać, by unikać sytuacji stresowych. Nie jest wskazane ponadto wypijanie gorących i ciepłych napojów oraz spożywania ciepłych i pikantnie doprawionych potraw. Skórę trzeba chronić przed działaniem czynników atmosferycznych, stosując odpowiednie kremy.

Leczenie trądziku różowatego to również stosowanie odpowiednich zabiegów. Szczególnie polecana jest laseroterapia oraz elektrokoagulacja. W przypadku mężczyzn, u których doszło do przerostów w obrębie nosa, koniecznością jest ich chirurgiczne usunięcie.

Zmagając się z trądzikiem różowatym, warto również unikać specyfików, które zawierają w swoim składzie sterydy. Są to bowiem substancje, które przyczyniają się do rozrostu zmian skórnych.

Dodaj komentarz