Warto uprawiać sport – sprawdź dlaczego

Warto uprawiać sport – sprawdź dlaczego

Uprawianie sportu nareszcie stało się modne. To bardzo pozytywne zjawisko, gdyż nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Dyscyplin, którymi możemy się zająć jest całe mnóstwo. Wybierzmy taką, która oprócz korzyści zdrowotnych stanie się także odskocznią od problemów i stresu, a może nawet pasją na całe życie.

Za regularnym uprawieniem aktywności fizycznej, kryje się sporo korzyści. Począwszy od ciała, które staje się sprawniejsze i piękniejsze, skończywszy na uzdrowieniu duszy, bo sport to także zdrowie mentalne.

Ruch wyszczupla

Trening jest nieodłącznym elementem w procesie odchudzania. Samą dietą nie jesteśmy w stanie wymodelować pupy czy płaskiego brzucha. Niezbędny jest trening cardio, spalający tłuszcz oraz ćwiczenia na poszczególne partie mięśni. Badanie udowodniły, że skuteczność diety odchudzającej znacznie wzrasta, gdy dodamy do niej aktywność fizyczną. Dzieje się tak, ponieważ ruch pozwala nam budować i wzmacniać mięśnie. Ponadto przyspiesza metabolizm, co ułatwia skuteczne odchudzanie. Aby być szczupłym i zapobiegać nadwadze należy minimum 3 razy w tygodniu po około 60 minut uprawiać sport. Lepiej zdecydować
się na regularne marszobiegi, niż zrywać się raz w tygodniu i pokonywać ogromne odległości biegając po osiedlu. Regularność ćwiczeń to podstawa. W odchudzaniu najlepiej sprawdzą się; jogging, bieganie, jazda na rowerze lub rolkach, pływanie, ćwiczenia na siłowni, tenis, squash, marszobiegi, nordic walking.

Ćwiczenia wzmacniają odporność

Osoby aktywne fizyczne rzadziej się przeziębiają. To za sprawą regularnego ruchu, który wzmaga procesy ochronne organizmu. Dzięki ćwiczeniom następuje aktywacja białych krwinek, które walczą z patogenami, poprawia się ukrwienie i dotlenienie narządów, stymulujące mechanizmy obronne. Szczególnie zalecane na poprawę wydolności układu immunologicznego są; jogging, jazda na rowerze, ćwiczenia wytrzymałościowe, jazda na nartach. Jeśli wykonujemy w różnych warunkach pogodowych dodatkową korzyścią jest hartowanie organizmu.

Aktywność fizyczna chroni nas przed chorobami

Regularne uprawianie sportu poprawia naszą wydolność i korzystnie wpływa na serce. Badania naukowe potwierdzają, ze ruch ma szczególne znaczenie w profilaktyce chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, osteoporozy i niektórych nowotworów (jelita grubego, przełyku czy trzustki). Obniża ciśnienie tętnicze, zmniejsza stężenie trójglicerydów i niekorzystnej frakcji cholesterolu i wpływa pozytywnie na inne parametry krwi. Pomaga także walczyć z dolegliwościami, które towarzysza chorobom zwyrodnieniowym stawów czy problemom z kręgosłupem. Trening może być także lekarstwem. Zajęcia z pilatesu czy aerobik w wodzie z powodzeniem wspomagają terapię wszelkich nieprawidłowości układu ruchu czy wad postawy. Zalecane są formy takie jak bieganie, nordic walking, pływanie, jazda na rowerze, pilates, aerobik.

Lekarstwo na duszę

Ćwiczenie fizyczne są świetnym antydepresantem. Dlaczego? Po pierwsze pozwalają nam skupić się na innych rzeczach niż problemy. Podczas ich wykonywania koncentrujemy się na oddechu, prawidłowej technice czy właściwej grze. W ten sposób oddalamy od siebie złe myśli. Po drugie, regularny i długi trening zwiększa produkcję endorfin w naszym mózgu. To hormony szczęścia, które mogą wywołać nawet stan euforyczny. Sport pozwala nam się wyżyć i rozładować napięcie czy stres Najlepiej sprawdzają się bieganie, jazda na rowerze gry zespołowe, jazda na nartach, pływanie.

Trening korzystny dla mózgu

Pozwala nam się dotlenić, co usprawnia pracę mózgu i poprawia naszą wydolność psychiczną. Dzięki temu wykonywana praca jest bardziej efektywna, mniej męcząca i nawet bardziej przyjemna. Ponadto ćwiczenia wzmacniają naszą wydolność i poprawiają kondycję, co z pewnością jest przydatne w życiu codziennym, np. podczas podbiegania do autobusu.

Bez względu na to czy wykonujemy ćwiczenia w domu, w lesie lub parku czy na siłowni każda forma aktywności fizycznej jest jak najbardziej zalecana. Przed przystąpieniem do regularnego treningu warto zasięgnąć porady lekarza lub fizjoterapeuty, którzy pomogą dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń i uprzedzi przed ewentualnymi przeciwwskazaniami do konkretnego rodzaju treningu.

Dodaj komentarz