Z czego słynie Toruń?

Z czego słynie Toruń?

Toruń to miasto należące do powiatu kujawsko-pomorskiego i należące do aglomeracji bydgosko-toruńskiej. Jest to również miasto na prawach powiatu liczące ponad 200 tysięcy mieszkańców. Historycznie Toruń został założony według różnych przekazów już w X wieku, a prawa miejskie uzyskał w roku 1232. W tym mieście urodził się sławny Mikołaj Kopernik, a pierniki z Torunia są sławne na całą Polskę. Aby poznać najświeższe wiadomości Toruń warto sprawdzić co ma do zaoferowania portal halotorun.pl. Z czego więc znany jest Toruń i co warto w nim zobaczyć?

​Planetarium w Toruniu

Obserwacja nieba przez Mikołaja Kopernika ma swoje odzwierciedlenie w sławnym planetarium znajdującym się w Toruniu. Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu zaczęło funkcjonować od roku 1994. W zaledwie 7 lat po otwarciu planetarium odwiedziło go milion osób. Do roku 2012 zanotowano trzy miliony odwiedzin łącznie. Można w nim obejrzeć między innymi spektakl o kosmosie oraz poznać bliżej planetę Mars.

​Ruiny zamku krzyżackiego

Kolejnym miejscem, który warto odwiedzić to historyczny zamek, którego pierwszym właścicielem był zakon krzyżacki. W roku 1454 został zaatakowany przez toruńskich mieszczan i częściowo zniszczony. Zamek został nieznacznie odrestaurowany przez lata i obecnie służy jako atrakcja turystyczna. W zamku odbywają się różnego rodzaju imprezy i festiwale.

​Żywe Muzeum Piernika

Odwiedzając Toruń nie można zapomnieć o symbolu tego miasta jakim stał się piernik. Aby poznać bliżej historię związaną z wypiekiem pierników warto udać się do znajdującego się w Toruniu muzeum nawiązującego do historii sławnych wyrobów. Samo muzeum jest bardzo interaktywne – oprócz zwiedzania i możliwości poznania historii Torunia i wypieków można również samemu spróbować stworzyć własny piernik. Prowadzona są tutaj regularnie warsztaty przez znanych czeladników, można obejrzeć historyczny sprzęt, który służył do wyrobu pierników oraz zakupić wyjątkowe pierniki. Muzeum odwołuje się do dwóch historycznych czasów wypiekania pierników – średniowiecza oraz początków XX wieku, gdzie istnieją dwie osobne ekspozycje prezentujące poszczególne cechy charakterystyczne tych okresów.

​Krzywa Wieża w Toruniu

Ciekawym symbolem Torunia jest również ciekawie wyglądająca baszta toruńska odchylona od pionu o 146 cm przy wysokości 15 m. Jej pochylenie jest najprawdopodobniej konsekwencją postawienia na piaszczystym podłożu, ale z punktu widzenia historycznego jest owiana wieloma legendami, które w różnoraki sposób tłumaczą jej odchylenie od pionu.

Dodaj komentarz