Kaski ochronne dla pracowników – jak je wybrać i dlaczego są takie ważne?

Kaski ochronne dla pracowników – jak je wybrać i dlaczego są takie ważne?

Kask ochronny to jedna z rzeczy, którą można zaliczyć do środków ochrony osobistej. Bardzo często można dostrzec je na budowie, na głowach pracowników, ale także w innych miejscach takich, jak chociażby magazyny. Kaski ochronne występują w wielu różnych kolorach i mimo że wiele z nich może wydawać się do siebie podobnych, to bardzo często poszczególne modele znacznie się od siebie różnią. Dlaczego kaski są aż tak ważne i dlaczego powinno się poświęcić nieco więcej czasu na ich wybór? Wyjaśnienie znajdziesz w poniższym artykule.

Jaką funkcję pełnią kaski i dlaczego są tak istotne na wielu stanowiskach pracy?

Śmiało można powiedzieć, że kaski ochronne są jedną z ważniejszych części wyposażenia pracowników fizycznych. Ich głównym celem jest chronienie głowy przed urazami spowodowanymi m.in. upadkiem z wysokości. Urazy głowy mogą powodować poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego w wielu zakładach pracy obowiązkiem pracowników jest ich założenie na czas wykonywania obowiązków zawodowych. Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić swoim pracownikom wysokiej jakości kaski ochronne, jeśli istnieje zagrożenie powstania urazu tej części ciała.

Kaski ochronne są też niezbędne, jeśli istnieje ryzyko, że na głowę pracownika może spaść ciężki przedmiot. Dobry kask w wielu sytuacjach może uratować życie osoby, która miała go w czasie wypadku na głowie. Niestety nawet z pozoru niewinne uderzenie w głowę może powodować np. wstrząśnienie mózgu. Noszenie kasku minimalizuje w pewnym stopniu to ryzyko. Nie warto więc lekceważyć tej części wyposażenia.

Kaski ochronne przydadzą się telemonterom i osobom, które wykonują swoją pracę na wysokości. Także osoby odwiedzające teren budowy czy nawet magazyny są zobowiązane do tego, aby ochronić głowę za pomocą kasku. Powinien on być jednak dobrze dopasowany do głowy, aby nie powodował dyskomfortu podczas noszenia.

Jak wybrać dobry kask ochronny?

W związku z tym, że zadaniem kasku ochronnego jest ochrona zdrowia i życia pracowników nie powinno się na nim za bardzo oszczędzać. Tego typu produkt powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, które są wytrzymałe. Kask powinien być też dopasowany do rodzaju pracy, jaka będzie w nim wykonywana. Można bowiem wyróżnić różnego rodzaju kaski – mniej lub bardziej odporne na poszczególne czynniki np. upadek. Wybieraj tylko produkty, które spełniają europejskie normy i posiadają odpowiednie certyfikaty. Wybieranie słabych jakościowo kasków może mieć bowiem negatywne skutki.

Dodaj komentarz