Zasady diety dla sportowca

Zasady diety dla sportowca

Jednym z często stosowanych elementów diety przez trenujących na siłowni jest ograniczanie ilości spożywanych tłuszczów. Okazuje się, ze ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów nie jest w stanie zapewnić ograniczenia ilości tkanki tłuszczowej. Do skutecznego tracenia tkanki tłuszczowej konieczne jest stosowania diet bogatych w tłuszcze. Badania realizowane dla osób o właściwej wadze ciała okazało się, że przy dietach o większej zawartości tłuszczu możliwe jest zwiększenie efektu spalania tłuszczu.

Drugie badanie wykazało, że osoby o nadmiernej wadze, które decydowały się na ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów a jednocześnie stosowanie diet opartych na wysokiej zawartości węglowodanów, nie uzyskiwały oczekiwanych efektów w zakresie tempa spalania tanki tłuszczowej. Do skutecznego ograniczenia ilości tkanki tłuszczowej organizmu znacznie lepiej sprawdza się dieta oparta na niskiej zawartości węglowodanów oraz sporej zawartości tłuszczu. Osoba chcąca stracić tkankę tłuszczową przy stosowaniu diety nie może zapominać o stosowaniu odpowiednich zestawów ćwiczeń. Właściwe ćwiczenia są niezbędnym elementem do tego, by móc przyśpieszyć proces spalania. Do polecanych ćwiczeń można zaliczyć intensywne bieganie, zwłaszcza po trudnym terenie. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z rowerków treningowych, z których bez większych przeszkód można korzystać w samej siłowni. Ćwiczenia takie pozwalają na zwiększenie wykorzystania kwasów tłuszczowych, które znajdują się w mięśniach.

Pozwala to na uzyskanie efektu polegającego na bardziej intensywnych spalaniu tłuszczu oraz jednoczesnym ograniczeniu ilości gromadzącego się w organizmie tłuszczu. Utrata tkanki tłuszczowej jest niezwykle ważna dla kulturystów, ale także dla wielu osób rozpoczynających treningi w celu poradzenia sobie z nadwagą. Z punktu widzenia kulturystów stosowanie diet bogatszych w tłuszcze pozwala nie tylko na uzyskanie efektu zwiększonego spalania tłuszczów. Dodatkowym efektem stosowania takich diet jest możliwość zmniejszenia rozpadu mięśni. Przekłada się to na znacznie mniejszą ilość mięśni, które mogą być utracone w wyniku intensywnego trenie gnu oraz w czasie codziennych zajęć. Efekt ten uzyskiwany jest, dzięki wystąpieniu ochrony białek mięśniowych, co zapewniają tłuszcze. Atutem diety tłuszczowej jest również to, że badania nie wykazały spadku wytrzymałości u osób ją stosujących.

Nie od dziś wiadomo, że używki są wrogiem sportowca. Specjalistyczne badania prowadzone na całym świecie nad wpływem używek na postawę sportowca wskazują, że na większość ludzi używki działają negatywnie w zakresie możliwości uzyskania określonych efektów ze stosowanego treningu. Wprawdzie pojedynczego jednostki potrafią palić papierosy i osiągać wyjątkowe wyniki w sporcie profesjonalnym, ale w ich przypadku należy mówić o indywidualnych predyspozycjach. Osoba chcąca rozpocząć trening siłowy musi całkowicie przestać korzystać z używek. Papierosy a zwłaszcza narkotyki sprawiają, że intensywny trening może nie przynosić rezultatów. Trenowanie przy korzystaniu z używek może być zupełną stratą czasu. Jeśli chodzi o alkohol to ważne jest przede wszystkim nie nadużywanie tej używki. Alkohol może wywierać nawet pozytywny wpływ na organizm, ale jedynie spożywany w niewielkich dawkach. Alkohol w dużych ilościach staje się dla organizmu trucizną. Do pozytywnych efektów tak zwanej jednej lampki wina czy kieliszka wódki zaliczyć można polepszenie działania układu pokarmowego poprzez polepszenie trawienia. Alkohol wpływa również na poprawę krążenia krwi. W okresie, w którym realizuje się trening alkohol powinien być całkowicie ograniczony. Budując masę mięśniową alkohol może wypłukiwać glikogen, co wpływa na znaczne zmniejszenie zapasów energetycznych.

Dodaj komentarz