Bali – czy warto wybrać się tam, kiedy w Polsce jest zima

Bali – czy warto wybrać się tam, kiedy w Polsce jest zima

Kiedy najlepiej jechać na Bali? To pytanie zadaje sobie wiele turystów, którzy chcieliby podczas swojego urlopu cieszyć się piękną pogodą. Jadąc na wyspy w letnie miesiące, możemy mieć prawie stuprocentową pewność, że pogoda będzie nam sprzyjać. Co jednak gdy planujemy wakacje zimą? Czy warto jechać na Bali, gdy w Polsce jest akurat środek zimy?

Klimat na Bali

Bali należy do archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Panuje tam klimat równikowy wilgotny, co oznacza, że jest tam gorąco, a temperatura powietrza w ciągu roku zmienia się tylko nieznacznie. Co ciekawe na Bali wyróżnia się tylko dwie pory roku – porę suchą i porę deszczową. Bali leży wewnątrz tropikalnej strefy stykowej. Wpływ na pogodę mają tam deszcze monsunowe. Za porę suchą i gorąca odpowiada monsun południowo-wschodni, a za porę deszczową północno-zachodni.

Pora deszczowa na Bali

W okresie od października do kwietnia na Bali panuje pora deszczowa http://duabenua.com/pl/blog/pogoda-bali-pora-deszczowa/. Deszcze na Bali zazwyczaj są gwałtowne, ale krótkotrwałe, dzięki czemu czasem nawet po chwili deszczu można wrócić na plaże i dalej cieszyć się słońcem. Temperatura powietrza wynosi wtedy ok. 26 stopni, są to więc komfortowe warunki dla osób, które nie przepadają za ekstremalnymi upałami.

Podczas pory deszczowej na Bali możemy się spodziewać od 8 do 16 dni deszczowych w miesiącu, podczas których wilgotność powietrza może wzrosnąć nawet do 85%. Jest tam więc dość ciepło, wilgotno i burzowo.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto pojechać w zimę na Bali, to musisz wziąć pod uwagę to, że możesz trafić na deszczowe dni. Najbardziej deszczowym miesiącem jest styczeń, więc lepiej jest unikać wyjazdów w tym miesiącu.

Pora sucha na Bali

Pora sucha na Bali trwa od maja do września. Temperatury powietrza wynosi wtedy ok. 28 stopni, a wilgotność powietrza spada nawet do 60%. Jest to więc idealny czas na wakacje, ponieważ mamy większą pewność, że pogoda będzie nam sprzyjać i przez cały wyjazd będzie słonecznie. Niestety wtedy trwa również wysoki sezon, podczas którego na Bali jest bardzo dużo turystów. Jeśli więc wolisz wakacje w mniej zaludnionych miejscach to na Bali lepiej wybrać się zimą.

Zwiedzanie Bali zimą

Jeśli chcesz poznać wyspę Bali od podszewki, to właśnie zimą będzie na to najlepszy moment. Wtedy nie ma tylu turystów, co sprzyja relaksowi i zwiedzaniu miejsc, w których w szczycie sezonu jest bardzo dużo turystów. Mimo że temperatura tam i tak jest dość wysoka to i tak jest łagodniejsza i przyjemna niż w porze suchej. Podczas gwałtownych deszczów można np. spędzić czas w lokalnej restauracji poznać lokalną kuchnię. Jeśli dobrze zaplanujemy sobie czas, to deszcz nie będzie żadną przeszkodą podczas urlopu.

Dodaj komentarz