Jak sprawdzić zdolność kredytową

Jak sprawdzić zdolność kredytową

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu, który pozwoli Ci sfinansować upragniony cel? Nie zależnie od tego, czy potrzebujesz małej pożyczki na remont mieszkania, czy dużej na budowę domu niezbędna będzie Ci zdolność kredytowa. To właśnie na jej podstawie bank podejmuje decyzję o tym, czy udzieli Ci kredytu i w jakiej wysokości. Zobacz, co to jest i jak sprawdzić zdolność kredytową.

Czym jest zdolność kredytowa?

Najprościej mówiąc, jest to założenie, że jesteś w stanie spłacić kredyt wraz z jego odsetkami w określonym w umowie czasie. Im większa jest Twoja zdolność kredytowa, tym o większą sumę kredytu możesz się ubiegać. Aby uzyskać informacje na temat Twojej historii kredytowej, bank najprawdopodobniej zwróci się do BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. Znajdują się tam informacje na temat wszystkich Twoich zobowiązań, kredytów i pożyczek. Można tam także sprawdzić, czy spłacasz je terminowo, a jeśli nie to jakie są opóźniania w spłatach. Od pozytywnej historii w BIK w dużej mierze zależy to, czy zostanie Ci udzielony kredyt.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jak sprawdzić zdolność kredytową? Zanim pójdziesz do banku, warto samemu przeanalizować, czy posiadasz dobrą zdolność kredytową. Możesz to zrobić samodzielnie w bardzo prosty sposób.

Po pierwsze zastanów się nad wszystkimi swoimi wydatkami i nad tym jaką ratę kredytu będziesz w stanie bez problemu spłacać co miesiąc. Weź pod uwagę wszystkie dotychczasowe zobowiązania, a także wydatki stałe np. rachunki, jedzenie itp. To Ty wiesz najlepiej, na jaką sumę kredytu możesz sobie pozwolić, aby nie nadwyrężyć za bardzo swojego budżetu.

Po drugie możesz skorzystać z internetowych kalkulatorów, które coraz częściej pojawiają się na stronach banków. Dzięki nim możesz dopasować kredyt do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. Wystarczy, że wpiszesz tam swój dochód, okres przez jaki chcesz spłacać kredyt i kilka dodatkowych informacji a kalkulator podliczy jaką maksymalną kwotę kredytu jesteś w stanie uzyskać.

Po trzecie sprawdź swoją historię kredytową w BIK. W tym celu musisz zarejestrować się na stronie Biura Informacji Kredytowej, podać niezbędne dane, potwierdzić swoją tożsamość oraz wygenerować raport, z którego dowiesz się czy Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca do tego, aby wziąć kredyt i czy wszystkie informacje się zgadzają.

Jak zbudować zdolność kredytową?

Swoją zdolność kredytową warto zacząć budować jak najwcześniej. Dzięki temu będziesz mieć większą szansę na otrzymanie kredyty wtedy, gdy będziesz go potrzebował. Na Twoją zdolność kredytową pozytywnie wpłynie m.in. posiadanie zobowiązań, które spłacasz regularnie. Będą one dla banku podstawą do tego, aby uwierzyć Ci, że będziesz spłacać kolejne zobowiązanie terminowo. W tym celu możesz np. dokonać zakupu na raty lub skorzystać z drobnej pożyczki. Pamiętaj jednak aby podchodzić do tego z głową, ponieważ nadmiar zobowiązań może wpłynąć niekorzystnie na Twoją sytuację.

Dodaj komentarz