Oleje z orzechów – jakie są ich rodzaje?

Oleje z orzechów – jakie są ich rodzaje?

Zdrowe oleje z orzechów są obecnie bardzo modne. Coraz większą wagę przywiązujemy do diety i świadomiej dobieramy produkty. Oleje z orzechów włoskich czy arachidowych nie tylko odchudzają, ale też dbają o naszą cerę. Są idealne do sałatek i sosów. Warto poznać bliżej ich właściwości i zaprosić je do kuchni. Sprawdź, jak wydobyć z nich to, co najlepsze.

Oleje z orzechów włoskich

Olej z orzechów włoskich jest bardzo zdrowy. Dwie łyżki dostarczają dziennej dawki kwasów omega-3, które m.in. nawilżają skórę, wzmacniają odporność, obniżają ciśnienie i poziom złego cholesterolu. Olej z orzechów włoskich dostarcza także witaminy z grupy A, B i E. Wzmacnia on więc układ nerwowy i poprawia wzrok. Ma on dość intensywny, karmelowy smak. Pamiętaj, że nie powinno się go podgrzewać, nawet lekko, ponieważ wtedy gorzknieje. Najlepiej przechowywać go w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce. Staraj się nie przechowywać go jednak zbyt długo, gdyż dość szybko jełczeje.

Oleje z orzechów laskowych

Utrzymuje ciśnienie na optymalnym poziomie, a także zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby zakrzepowej. Dba o odpowiedni poziom cholesterolu we krwi. Olej z orzechów laskowych wpływa również na samopoczucie – redukuje stres, łagodzi efekty zmęczenia psychicznego i zwiększa koncentrację. Tłuszcz ten jest łagodny dla układu trawiennego, co więcej, może pomóc w walce z wrzodami. Olej z orzechów laskowych ma również inne zastosowanie – w medycynie naturalnej zalecane jest nacieranie nim pleców i klatki piersiowej w przypadku przeziębienia, gdyż ma właściwości rozgrzewające. Możesz zatem potraktować go jako wsparcie podczas leczenia.

Oleje z orzechów arachidowych

Na oleju z orzechów arachidowych nie należy podgrzewać ani smażyć potraw. Najlepszy jest na zimno. Zawiera on dużo tłuszczów jednonienasyconych i dzięki temu pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. W oleju arachidowym czasami wytrąca się naturalny osad, a w niskiej temperaturze może on zmieniać konsystencje na stałą. Warto o tym pamiętać, ponieważ jest to naturalne zjawisko i nie świadczy o złej jakości oleju.

Oleje z orzechów mają różnorodne zastosowanie. Wybieraj te tłoczone na zimno – zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na zdrowie. Warto jeść je na surowo, np. dodawać do sałatek. Wtedy wysoka temperatura nie niszczy cennych składników. Oleje tłoczone na zimno powinny być przechowywane w ciemnych butelkach, bo są wrażliwe na światło, tlen i ciepło. Na słońcu utleniają się i powstają w nich szkodliwe substancje!

Dodaj komentarz