Gładkie łokcie – jak je uzyskać?

Gładkie łokcie – jak je uzyskać?

Po zimie skóra na łokciach często jest szorstka, poszarzała i nieprzyjemna w dotyku. Warto zatem przywrócić jej miękkość i ładny koloryt, zanim nadejdzie lato. Wtedy bez skrępowania będziesz mogła nosić koszulki i topy z krótkim rękawem, a twoje ręce będą wyglądać pięknie. Co zatem zrobić, by mieć gładkie łokcie? Podpowiadamy!

Czemu skóra jest wysuszona?

Najczęściej sucha, zgrubiała skóra jest wynikiem nadmiernego rogowacenia, czyli narastania martwych komórek naskórka. Dlatego też, aby mieć gładkie łokcie warto zacząć pielęgnację od ich złuszczenia. Zabieg wykonasz przy pomocy gruboziarnistego peelingu lub masując szorstką rękawicą. Pobudzona w ten sposób skóra łatwiej wchłonie nawilżające substancje.

Jak nawilżyć łokcie?

Aby mieć gładkie łokcie potrzebna jest im odpowiednia porcja nawilżenia. Po zabiegach złuszczających należy nałożyć na łokcie grubą warstwę kremu odżywczego. Przed założeniem ubrania trzeba poczekać, aż preparat się wchłonie. Nieoceniony w pielęgnacji szorstkiej skóry jest mocznik. Jest to jeden ze składników naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). Występuje w powierzchniowych warstwach skóry. Mocznik intensywnie i skutecznie nawilża naskórek oraz zwiększa zdolność skóry do utrzymania właściwego poziomu wilgoci. Wyraźnie zmiękcza, wygładza i eliminuje nadmierne zrogowaciały naskórek, dlatego aby mieć gładkie łokcie szukaj go w kosmetykach. Działanie mocznika zależy od jego stężenia w kremie. Jeśli na opakowaniu jest informacja, że preparat zawiera 10 proc. mocznika, wtedy preparat nawilża skórę, zwiększając ilość wody w warstwie rogowej naskórka. Większe stężenie przyczynia się natomiast do złuszczania martwego naskórka oraz działa antybakteryjnie.

Możesz także wykorzystać domowe sposoby na gładkie łokcie. Dobre efekty przynosi kuracja w podgrzanej oliwie. Zawiera ona witaminy A i D, które odbudowują naskórek i zmniejszają jego rogowacenie. Oliwę należy rozlać do dwóch małych misek i moczyć łokcie 2 raźny w tygodniu przez 10 minut. Po tym czasie oliwę należy wytrzeć, a skórę przetrzeć tonikiem.

Istnieje również domowy sposób na przywrócenie poszarzałej skórze łokci ładnego kolorytu. W tym celu należy codziennie nacierać łokcie świeżym sokiem z cytryny. Ze względu na to, że cytryna zawiera naturalne kwasy taki zabieg może po pewnym czasie podrażniać skórę. Aby tego uniknąć stosuj po każdym nacieraniu dodatkową ochronę w postaci kremu nawilżającego.

Jeśli skóra twoich łokci jest wyjątkowo szorstka, wręcz twarda i żadne zabiegi nie przynoszą oczekiwanej poprawy warto udać się do dermatologa. Niekiedy podobny problem pojawia się na kolanach i wystających kostkach stóp. Być może potrzebne są preparaty, które dostępne są tylko na receptę. Nie czekaj, aż problem się nasili – walcz z nim od razu.

Dodaj komentarz