Alternatywa cukru – stewia

Alternatywa cukru – stewia

Stewia staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla cukru, zwłaszcza wśród osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Ten słodzik o zerowej kaloryczności jest około 200 razy słodszy od cukru. O ile spożywana w umiarkowanych ilościach jest bezpieczna, to jej nadmiar może powodować poważne skutki zdrowotne.

Czym jest stewia?

Stewia to roślina z rodziny astrowatych. Chociaż obecnie uprawiana jest w różnych częściach świata, to najbardziej ceniony gatunek rośnie w Brazylii i Paragwaju, skąd pochodzi. Mieszkańcy tych terenów od setek lat używają stewii do słodzenia żywności oraz wykorzystują ją w medycynie ludowej (gdzie stosowana jest w leczeniu oparzeń a nawet jako środek antykoncepcyjny).

Zalety stewii

Oprócz alternatywy dla cukru, stewia sprawdza się jak zdrowsze zastępstwo dla sztucznych słodzików, które mogą być wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia. Sztuczne słodziki mogą przyczyniać się do wzrostu poziomu glukozy we krwi a także do zmiany składu bakterii jelitowych. Zmiana ta może prowadzić do nietolerancji glukozy, a w efekcie do cukrzycy. Sztuczne słodziki mogą się również przyczynić do przybierania na wadze oraz innych komplikacji z tym związanych.

Stewia wpływa na obniżenie ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi. Dlatego może przynieść korzyści dla osób cierpiących na nadciśnienie oraz diabetykom. Ponadto badania wykazały, że pomaga obniżyć poziom cholesterolu, zapobiegając chorobom serca.

Skutki uboczne

Stewia może być świetnym zamiennikiem cukru i sztucznych słodzików. Warunkiem jest jednak racjonalne jej spożywanie, bowiem nadmiar stewii może powodować skutki uboczne.

Problemy żołądkowo – jelitowe

Zawarte w stewii glikozydy stewiolowe mogą podrażniać żołądek, powodując wzdęcia i nudności oraz zmniejszać apetyt. Wysokie spożycie stewii może ponadto powodować biegunki oraz zaburzać mikroflorę jelit.

Hipoglikemia

Stewia pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Spożywanie jej w dużych ilościach w połączeniu z lekami przyjmowanymi na obniżenie poziomu cukru, może prowadzić do hipoglikemii (stan, w którym poziom ten staje się niebezpiecznie niski).

Alergia

Podobnie jak inne słodziki, stewia może wywołać reakcje alergiczne. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza osoby cierpiące na alergie pokarmowe. Uczulenie na stewię objawia się obrzękiem i swędzeniem ust, języka i gardła oraz bólem brzucha i wymiotami.

Kto powinien unikać stewii?

Chociaż skutki uboczne przyjmowania stewii w nadmiernej ilości mogą dotyczyć każdego, to pewne osoby są na nie bardziej narażone i jej spożywanie powinny konsultować z lekarzem. W grupie tej znajdują się osoby cierpiące na:

  • problemy z ciśnieniem krwi,
  • problemy z poziomem cukru we krwi,
  • choroby nerek,
  • choroby układu krążenia,
  • problemy z układem hormonalnym.

Stewia a przyjmowane leki

Ponieważ stewia wchodzi w reakcje z lekami, dlatego osoby je przyjmujące powinny skonsultować się z lekarzem zanim rozpoczną jej stosowanie.

Stewia a lit

Właściwości moczopędne stewii mogą prowadzić do zmniejszenia ilości litu wydalanego z organizmu. Skutkiem czego może dojść do zatrucia litem.

Stewia a leki przeciwcukrzycowe

Stewia obniża poziom cukru we krwi, co w połączeniu z dawką leku przeciwcukrzycowego może spowodować zbyt niski poziom cukru we krwi.

Stewia a leki na nadciśnienie

Ze względu na właściwości obniżające ciśnienie krwi, które w połączeniu z lekami na nadciśnienie mogą spowodować zbyt duży spadek ciśnienia.

Niebezpieczne formy stewii

Stewia zawiera różnego rodzaju glikozydy stewiolowe, które uznawane są za bezpieczne do stosowania. Jednak FDA (Agencja Żywności i Leków) nie uznaje za bezpieczne do spożycia liście stewii oraz surowe ekstrakty. Coraz częściej okazuje się również, że część suplementów ze stewii zawiera niebezpieczne dla zdrowia, sztuczne słodziki. Dlatego kupując stewię należy wybierać certyfikowane produkty, które zawierają co najmniej 95% glikozydu stewiolowego.

Dodaj komentarz