Co się składa na odzież roboczą i kto za nią płaci?

Co się składa na odzież roboczą i kto za nią płaci?

Odzież robocza jest ważną sprawą w wielu firmach i może być indywidualnie dostosowana do ich potrzeb. Służy ona jako ochrona zdrowia pracownia podczas wykonywania obowiązków zawodowych i dlatego jest wymagana przez prawo na wielu stanowiskach. Ponadto, jest to instrument marketingowy, który ma na celu podkreślenie własnego wizerunku firmy.

Jakie są rodzaje odzieży roboczej?

Zasadniczo, odzież robocza to wszystkie ubrania noszone podczas pracy. Jeśli pracownicy mogą sami decydować o tym, co chcą nosić, pracodawca nie musi ponosić żadnych kosztów zakupu takiej odzieży. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku innych rodzajów odzieży roboczej. Należy tu dokonać rozróżnienia między odzieżą typową dla danego zawodu. O ile umowa o pracę nie stanowi inaczej, koszty zakupu odzieży roboczej ponosi pracownik.

Innym przykładem odzieży roboczej są mundury noszone przez policję, pocztę i wojsko. Do innej kategorii zalicza się ubrania noszone przez pracowników supermarketów lub sektor usług, w którym wszyscy pracownicy noszą jednolite koszulki lub pulowery w kolorach firmowych lub z logo firmy. Służą one rozpoznawalności danej marki.

Kto płaci za odzież roboczą?

W większości przypadków pracodawca zobowiązuje się nie tylko do zamówienia mundurów dla pracowników firmy, ale również do bezpłatnego udostępnienia ich i tym samym do poniesienia kosztów. Jeżeli natomiast nie zostało to przewidziane w umowie, należy koszty zakupu odzieży roboczej uzależnić od jej kosztów, wysokości wynagrodzenia oraz możliwości jego prywatnego wykorzystania.

Co obejmuje odzież ochronna?

Przede wszystkim, odzież taka powinna ona chronić przed zagrożeniami dla zdrowia i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi oraz zapobiegać wypadkom przy pracy. W sektorze medycznym noszenie odzieży ochronnej jest prawnie obowiązkowe ze względów higienicznych. Pracodawca musi je zapewnić i ponosić koszty ich czyszczenia i konserwacji. Na odzież ochronną rękawice ochronne, okulary, obuwie, ochrona słuchu.

Czy można odliczyć odzież roboczą od podatku?

Pracownicy mogą odliczyć od podatku odzież, którą noszą wyłącznie do celów zawodowych, jako wydatki związane z dochodami. Typowe ubrania robocze, takie jak fartuchy lekarskie, buty ochronne, mundury i oficjalne stroje, podlegają odliczeniu od podatku zarówno przy zakupie, jak i czyszczeniu. Jednakże urząd skarbowy jest odpowiedzialny za podjęcie ostatecznej decyzji, czy odzież jest uznawana za roboczą, czy też nie. Firmy mogą naliczać odzież roboczą jako koszty operacyjne. Tylko wtedy, gdy pracodawca przepisze jednolity kodeks ubioru i przejmie koszty oraz nie powstaje żadna korzyść finansowa dla pracownika.

Może się tak zdarzyć, jeśli firma wymaga odzieży, która nie jest typowa. Kategoria ta obejmuje całą odzież, która jest bezpośrednio związana z pracą. Jednak urząd skarbowy jest bardzo surowy, jak tylko pracownik będzie nosić odzież prywatnie. Jej używanie prywatne musi być całkowicie wykluczone. W większości przypadków decyzja leży w gestii właściwego urzędnika podatkowego.

Dodaj komentarz