Zalety płynące z jazdy konnej

Zalety płynące z jazdy konnej

Od dawna wiadomo, że sport to zdrowie. Aby utrzymywać dobrą kondycję i jednocześnie robić coś, co się lubi, warto wybrać taką dyscyplinę sportu, która będzie do nas idealnie pasowała. Korzyści płynących z jeździectwa jest bardzo wiele. Do podstawowych należy kontakt ze zwierzęciem, który uczy odpowiedzialności i poszanowania drugiej istoty. Kontakt z koniem oraz jazda konna wydziela endorfiny, czyli hormon szczęścia, który utrzymuje się przez długi czas po powrocie do domu. Pozwala to skoncentrować się na późniejszych zajęciach i z przyjemnością zajmować się codziennymi czynnościami. Jeździectwo to także czas spędzony na świeżym powietrzu, który pomaga przyjąć odpowiednią dawkę witaminy D oraz dotlenić mózg. Stajnia to miejsce, w którym można poznać wiele ciekawych i sympatycznych ludzi, a także nawiązać znajomości na długie lata. Warto więc zdecydować się na wybranie tego sportu. 

Od czego zacząć, czyli wybór odpowiedniej stajni

Aby rozpocząć przygodę z jeździectwem, potrzebny jest koń oraz instruktor. Wybierając stadninę, warto zwrócić uwagę na traktowanie zwierząt. Niestety nie wszystkie stajnie skupiają się na dobrostanie wierzchowca. Często jest to tylko komercja i masowe jazdy z brakiem odpowiedniego czasu na odpoczynek. Warto rozejrzeć się po okolicy i zaobserwować to, czy konie mają duże pastwiska i czy spędzają na nich odpowiednią ilość czasu. Każdy wierzchowiec potrzebuje przestrzeni oraz kontaktu z innymi końmi. Istotny jest także dobrze dopasowany sprzęt do jazdy, który nie powoduje u zwierzęcia dyskomfortu. Innym ważnym aspektem jest także stosunek instruktora do klienta i jakość nauki. Nie wszyscy trenerzy traktują ucznia indywidualnie, czyli tak jak powinni. Często jazdy są masowe, a na maneżu czy hali znajduje się zbyt duża liczba koni. Jeśli te wszystkie warunki zostaną spełnione – można zostać w stajni na dłuższy okres czasu i zdobywać cenne umiejętności. 

Jak przebiega nauka? Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się dobrze jeździć konno?

Każda osoba potrzebuje innej ilości czasu. Niektórzy uczą się jeździć bardzo szybko i już po kilku lekcjach szlifują jazdę galopem lub wyjeżdżają w teren. Inni potrzebują nieco więcej czasu, bo paraliżuje ich strach lub popełniają jakiś błąd, który trzeba likwidować. Każdy początkujący rozpoczyna naukę jazdy konnej na lonży, czyli długim sznurku, trzymanym przez instruktora. W ten sposób nie musi panować nad zwierzęciem, a tylko uczyć się samej techniki i dobrego dosiadu. Po kilku lekcjach rozpoczyna się naukę w zastępie i szlifuje nabyte umiejętności. 

Dodaj komentarz