Metody na dobry sen malucha

Metody na dobry sen malucha

Najważniejsze pytanie młodych rodziców: co zrobić żeby dziecko spokojnie przespało całą noc? Każda młoda mama po ciężkim dniu wypełnionym opieką nad maluszkiem, a ponadto dodatkowymi zajęciami domowymi, marzy o spokojnym śnie swojego dziecka, by sama mogła wypocząć i zregenerować siły.

Zwykle jednak odpowiedź na pytanie o sposoby na długi i spokojny sen niemowlaka nie jest łatwa i jednoznaczna, bo przecież każde dziecko jest inne, ma inny temperament, potrzeby i inaczej reaguje na świat oraz wszelkie bodźce.

Rady i metody na udany sen

Oto rozmaite sposoby, rady i metody zasypiania, które ułatwiają ten proces. Być może nie będą w pełni skuteczne w Twoim przypadku, ale być może ich dłuższe stosowanie poprawi jakość snu Twojego maluszka, dzięki czemu i on i Ty będziecie bardziej radośni i szczęśliwi.

Rytuał wieczornego wyciszenia

Zanim niemowlę nauczy się odróżniać dzień od nocy może minąć nawet 3 miesiące. Musisz przyzwyczaić swojego szkraba do stałych wieczornych rytuałów, które kolejno będą zapowiadały porę spania, np. kąpiel, masaż, spokojna piosenka, zgaszenie światła i karmienie. Z czasem dziecko nauczy się tego schematu, będzie wiedziało, co je czeka i prawidłowość ich następowania będzie je uspokajała.

Karmienie dziecka przed snem

Często przyczyną nocnego płaczu jest głód, dlatego przed zaśnięciem nakarm maluszka. Pamiętaj, by go nie przekarmić, by dolegliwości brzuszkowe go nie budziły.

Świeżo i wygodnie

Pamiętaj, żeby przed snem zawsze wywietrzyć pokój malucha. Ponadto zadbaj, by jego ubranko było wygodne i miękkie. Nie powinno krępować jego ruchów, a materiał powinien dawać komfort. Drapiące metki czy gryząca tkanina mogą skutecznie popsuć sen dziecka.

Bliskość rodziców

Twój maluszek myśli, że Ty i on to jedna osoba, dlatego, gdy nie ma Cię w pobliżu, jest niespokojny. To właśnie tęsknota i brak bliskości jest po części powodem nocnych pobudek Twojego dziecka. Gdy się do Ciebie przytuli, poczuje ciepło Twojego ciała, zrobi się spokojniejsze.

Kołysanie

Dzieci zwykle bardzo lubią bujanie w wózku lub kołysce, więc przy dużych problemach z zaśnięciem możesz spróbować tej metody. Jest jednak takie niebezpieczeństwo, że maluch się do tego przyzwyczai i nie będzie potrafił zasnąć w inny sposób.

Skrócenie drzemki w ciągu dnia

Zapotrzebowanie na sen u dzieci bywa różne. Czasem dziecko śpi w ciągu dnia bardzo dużo, a wieczorem ochoczo gaworzy i chce się bawić. Jeśli tak jest i u Ciebie, spróbuj poprzestawiać pory spania, może dziecko śpi za długo w ciągu dnia, a może tylko zbyt późno zasypia popołudniu. Dopilnuj, aby przed snem nocnym dziecko zdążyło się zmęczyć.

Reaguj na płacz

Czasem mama w dobrej wierze chce dobrze wychować swoje dziecko i czeka, aż maluch się wypłacze. Nie polecam stosowania tej metody, jest ona niehumanitarna i często nieskuteczna. Dziecko w taki sposób może nauczyć się zasypiać samo, ale zrozumie, że gdy jest smutne, to mama nie reaguje, nie pomaga, co może w przyszłości spowodować zamknięcie się w sobie. Płacz dla dziecka to stres, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie.

Dodaj komentarz