Najciekawsze współczesne diety

Najciekawsze współczesne diety

W ostatnich latach dochodzi do prawdziwej rewolucji żywieniowej. Ludzie coraz częściej porzucają tradycyjną dietę i stawiają na specjalnie opracowane zestawy posiłków. Najczęściej gotują sobie sami, choć coraz częściej można spotkać firmy cateringowe, które dostarczają jedzenie do domu. Przejść na dietę jest coraz prościej z uwagi na wiele składników znajdujących się w sklepach i supermarketach. Dlaczego ludzie przechodzą na skomplikowane diety i jakie są ich popularne rodzaje?

Dieta śródziemnomorska

Dieta wzięła swoją nazwę od basenu Morza Śródziemnego, skąd biorą się główne składniki tej diety. Podobnie jak w diecie japońskiej dominują tu owoce morza, a rzadziej stawa się na mięso. Jak pokazały badania: nie ma zdrowszej diety, która tak dobrze bilansowałaby wszystkie składniki w diecie. W szczególnych przypadkach radzi się stosowanie dodatkowej suplementacji witaminy D. Głównie z tego względu, że w krajach rejonów Morza Śródziemnego występuje więcej słońca niż w Polsce, a witamina ta bierze się głównie z promieniowania.

Głównymi składnikami oprócz ryb czy owoców morza są tutaj owoce i warzywa. Nie brakuje też dużej ilości orzechów i innych tłuszczy zdrowego pochodzenia. Najpopularniejsza jest zdecydowanie oliwka z oliwek. Oprócz tego produkuje się tu dużo produktów zbożowych: przede wszystkim chlebów i bułek. Świetnym dodatkiem do potraw są różne zioła: bazylia, oregano lub majeranek.

Weganizm i wegetarianizm

W przeciwieństwie do większości nowych diet weganizm i wegetarianizm nie opiera się wyłącznie na wartościach zdrowotnych, ale też zaletach etycznych i środowiskowych. To dieta, która najmniej ogranicza zasoby ziemskie i stara się polepszyć warunki hodowli przemysłowych. Nie znaczy to, że nie jest zdrowa. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim bilansowaniu składników. Przydatna jest też suplementacja witaminy B12, która występuje wyłącznie w mięsie.

Wegetarianizm to dieta wykluczająca spożycie mięsa i ryb, z kolei weganizm zakłada odrzucenie wszystkich produktów odzwierzęcych. Należą do nich jajka, mleko czy nawet galaretka oparta na żelatynie. Jeśli ktoś dopiero zaczyna przechodzenie na dietę, to najlepiej, gdy zacznie od wegetarianizmu. Przejście od razu na weganizm może być ciężkie. Na rynku znajduje się coraz więcej zamienników mięsa opartych na roślinach strączkowych czy pochodnych produktów zbożowych. Zaliczają one wzrost popularności o kilkadziesiąt procent w skali roku.

W diecie roślinnej ważne jest uzupełnianie białka oraz składników mineralnych: wapnia czy żelaza. Wiele białka znajdziemy w roślinach strączkowych, takich jak fasola, ciecierzyca czy soczewica. Na rynku występują coraz więcej napojów podobnych w smaku do mleka, gdzie znajdziemy dużo wapnia. Mogą to być mleka sojowe, owsiane lub kokosowe. Najlepszym źródłem żelaza z kolei są rośliny liściaste: szpinak lub jarmuż.

Dieta DASH

Dieta DASH stara się równoważyć owoce i warzywa dużą ilością nabiału, ryb oraz drobiu. Podobnie jak większość zdrowych diet stara się wykluczyć z diety czerwone mięso, cukry oraz napoje słodzące. Najpopularniejszą formą diety DASH jest spożywanie jednego posiłku dziennie opartego na dużej ilości białka. Najczęściej jest to kurczak z ryżem lub duża ilość roślin strączkowych.

Celem diety DASH jest ograniczenie produktów opartych na nasyconych kwasach tłuszczowych. Opracowana została przez stowarzyszenie zajmujące się osobami chorymi na choroby serca i układu krążenia. Jest udowodnione naukowo, że stosowanie diety DASH może ograniczyć powstawanie chorób o kilkadziesiąt procent.

Dodaj komentarz