Trądzik – potrzebna będzie wizyta u dermatologa

Trądzik – potrzebna będzie wizyta u dermatologa

Leczysz trądzik u dermatologa? A może niedawno kuracja lecznicza została zakończona? Nic więc dziwnego, że twoja skóra szczypie i piecze, gdy posmarujesz ją kremem? Trzeba wiedzieć, że podczas leczenia trądziku może dojść do podrażnienia skóry. Wówczas ona buntuje się przeciw większości kosmetyków. Reaguje tak między innymi na zawarte w specyfikach konserwanty i barwniki. Na szczęście jest na to rada. Wystarczą kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej skóry trądzikowej skłonnej do alergii i podrażnień.

Skąd się biorą podrażnienia po trądziku?

Leczenie trądziku u dermatologa to przede wszystkim złuszczanie skóry za pomocą leczniczych maści. Takie specyfiki wykazują działanie antybakteryjne. Niestety dość często przyczyniają się do przesuszania skóry. To z kolei staje się przyczyną podrażnienia skóry oraz ostrych reakcji na aplikowane potem kosmetyki. Można więc powiedzieć, że pieczenie i szczypanie to nic innego jak reakcja obronna. Przesuszona skóra może po prostu nie nadążać za prawidłową regeneracją. Staje się więc bezbronna wobec wielu substancji zawartych w specyfikach kosmetycznych.

Jak pielęgnować przesuszoną cerę trądzikową?

By zapobiec podrażnieniom spowodowanym stosowaniem kosmetyków po leczeniu trądziku, należy opracować „specjalny” plan działania. Przede wszystkim należy zacząć od prawidłowego oczyszczania. Tłusta skóra produkuje zbyt duże ilości łoju, nierzadko doprowadzając do łojotoku. Oznacza to, że trzeba ją dość często oczyszczać. Jednak zwykłe srodki do mycia twarzy zawierają wysuszające i podrażniające skórę mydło. Podrażnienie to z kolei sygnał dla skóry, by produkować jeszcze większą ilość sebum. Błędne koło się zamyka. Dlatego pielęgnację tłustej i podrażnionej leczeniem skóry trzeba zacząć od łagodnego oczyszczania cery trądzikowej. Cerę trądzikową i skłonną do podrażnień należy więc myć specyfikami, które nie zawierają mydła – tak zwanymi synderami. Warto sięgnąć po żele myjące, które dodatkowo zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym – z glukonianem cynku oraz substancje przyczyniające się do regulowania wydzielania łoju – na przykład wyciąg z pestek dyni.

Następnym krokiem jest uspokojenie cery. Po oczyszczeniu twarzy żelem myjącym należy spryskać ją wodą termalną. Taka woda jest bogata w minerały, na przykład: mangan, krzem, wapń, magnez. Są to minerały, które przyczyniają się do łagodzenia podrażnień i pomagają skórze szybciej się zregenerować. Na koniec twarz należy osuszyć chusteczką.

Na koniec należy posmarować skórę odpowiednim kremem. Jeżeli aplikujemy go na podrażnioną skórę, taki specyfik powinien być dla niej bardzo delikatny i działać łagodząco. Rano i/lub wieczorem należy smarować skórę specjalną emulsją nawilżająco-kojącą do skóry wysuszonej i podrażnionej. Po kilku tygodniach można sięgnąć po emulsję o działaniu matującym.

Tak naprawdę niewiele potrzeba, by złagodzić podrażnienia, które powstają po leczeniu trądziku. Wcale nie musimy być skazani na pieczenie i szczypanie, pod warunkiem że podejmiemy odpowiednie w tym celu kroki.

Dodaj komentarz